Strona Główna > Najdziwniejsze instrumenty muzyczne

Najdziwniejsze instrumenty muzyczne

Świat jest pełen dziwnych rzeczy. Butelki po piwie, stalaktyty, marmurowe kule – to tylko kilka, z niezwykłych przedmiotów, które posłużyły twórcom aby wykonać dziwne, ale i niezwykłe instrumenty.

Świat jest pełen dziwnych rzeczy. Butelki po piwie, stalaktyty, marmurowe kule – to tylko kilka, z niezwykłych przedmiotów, które posłużyły twórcom aby wykonać dziwne, ale i niezwykłe instrumenty.

Harmonika szklana

Czy bawiliście się kiedyś w taki sposób, że wilgotne palce pocieraliście o brzeg kieliszka, wypełnionego jakimś napojem? Jeśli tak, dla amatorów tych osobliwych dźwięków, mamy dobrą wiadomość! Szklana harmonika jest instrumentem, który na pierwszy rzut oka przypomina dawną maszynę do szycia. W tym instrumencie, mamy zestaw szklanych kloszy, których średnica staje się coraz mniejsza. Umiejscowione są na osi, która jest wprawiana w ruch za pomocą pedału. Dźwięk uzyskujemy poprzez przyłożenie wilgotnych palców do poruszających się kloszy.

Organy stalaktytowe

Ten instrument jest nie tylko niezwykły, ale i największy na świecie. Znajduję się w jaskiniach Luray, w Wirginii i zajmuję około 3.5 akrów szerokości. Aby wytworzyć dźwięk, o stalaktyty uderzają umiejscowione do nich młotki. Organy zostały zaprojektowane w 1950 roku i zbudowane przez jednego człowieka – Lenalda W. Sprinkle’a. Zwiedzający mogą usłyszeć muzykę na żywo, a także zakupić płytę z koncertu.

Ogrodzenie

Nawet najmniej pozorna rzecz może okazać się czymś niezwykłym. Na przykład, ogrodzenia. Kto pomyślał, że można na nim grać i to całkiem nieźle? Skrzypkowie – Jon Rose i Hollis Taylor. Australijscy muzycy dają występy, na specjalnie zrobionych ogrodzeniach, za pomocą batuty i pałeczek do perkusji.

Marmurowa maszyna

Budowa tego instrumentu zajęła 14 miesięcy. Tego zadania podjął się szwedzki zespół folktroniczny – Wintergatan. Jest złożona z przełączników, kół i biegów, a dźwięk wytwarzają spadające, marmurowe kule. Proces tworzenia został udokumentowany w serii filmów, które możecie obejrzeć na ich kanale w serwisie YouTube. W 2016 roku zespół ruszył w trasę z wykonanym instrumentem.

Zeusofon

Instrument zawdzięcza nazwę greckiemu bogu Zeusowi, który panował nad błyskawicami (i z chęcią nimi ciskał, gdy coś mu nie pasowało, przekonała się o tym matka Dionizosa). Inną nazwą jest thoramin, z tym że nazwa pochodzi od imienia skandynawskiego boga – Tora. Cewkę wysokonapięciową, która wytwarza „grające” błyskawice, wynalazł Tesla. Takim widowiskiem możemy nacieszyć nie tylko uszy, ale i oczy. Doświadczenie tego spektakularnego widowiska musi być elektryzujące.

Piwne organy

Nazwa przypadła do gustu? Nic dziwnego! Aczkolwiek, musimy zasmucić najbardziej ucieszonych piwoszy. Piwne organy, nie dość, że są skomplikowanym instrumentem, to nie są wypełnione złocistym napojem, a gliceryną. Zamiast metalowych piszczałek, przymocowane są butelki z substancją. Naciśnięcie klawisza powoduje wydmuch powietrza i tak powstaje „piwna” muzyka.

https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MTdRLDI5WUEsMA==

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.