7 ciekawostek o Stevenie Tylerze
Strona Główna > 7 ciekawostek o Stevenie Tylerze

7 ciekawostek o Stevenie Tylerze

Legendarny wokalista Aerosmith obchodzi urodziny. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść faktów z jego życia.

Legendarny wokalista Aerosmith obchodzi swoje 73. urodziny. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść faktów z jego życia.

16-letnia groupie

W 1975 roku Tyler przekonał rodziców 16-letniej groupie, Julii Holcomb, by przekazali mu opiekę nad nią, tak, żeby mógł mieszkać z nią w Bostonie. Byli parą i przyjmowali wspólnie narkotyki przez trzy lata.

W autobiografii „Walk This Way” jej imię i nazwisko zmieniono na Diana Hall, w celu ochrony prywatności kobiety, ale inne źródła ujawniły jej tożsamość. W końcu doszło do rozstania spowodowanego między innymi różnicą wieku (artysta miał 27 lat, gdy się poznali), pożarem oraz ciążą zakończoną aborcją.

Dzieci

Najbardziej rozpoznawalną z potomstwa jest aktorka Liv Tyler (znana m.in. z trylogii „Władca Pierścieni”, swój debiut aktorski zaliczyła w 1994 roku w teledysku do „Crazy). Jednak niewiele osób pamięta o pozostałej trójce: modelce Mii Tyler (ze związku z Cyrindą Foxe), Chelsea Anna oraz Taj Monroe Tallarico (ze związku z Teressą Barrick).

Pierwszy utwór z Joe Perrym

„Movin’ Out siódmy utwór z debiutanckiego albumu „Aerosmith. Został nagrany na łóżku wodnym w apartamencie zespołu przy 1325 Commonwealth Avenue w Brighton. Utwór znalazł się na kompilacji koncertowej „Classics Live! Vol. 2 (1987). Jego alternatywna wersja pojawiła się na zestawie „Pandora’s Box.

Kawałek nagrano ponownie w 2007 roku dla gry „Guitar Hero: Aerosmith”. Przed „Movin’ Out podczas koncertów Tyler zapowiada piosenkę jako pierwszą prawdziwą w stylu Aerosmith, a także opowiada o historię jej powstania. Pierwszy raz na żywo można było ją usłyszeć 6 listopada 1970 roku w Nipmuc Regional High School w Mendon w Massachusetts.

Uzależnienia

Tyler i Perry byli często nazywani toksycznymi bliźniaki, ze względu na podobne upodobanie do środków pobudzających oraz heroiny. Pomiędzy 1979 a 1982 rokiem uzależnienie wokalisty było w najgorszym stadium. Nierzadko Tyler błąkał się po ulicach Nowego Jorku w poszukiwaniu dealerów.

Niestety po tym okresie romans z narkotykami nie dobiegł końca. W 1984 roku Tyler stracił przytomność na scenie podczas koncertu w Springfield, Illinois, lecz dopiero dwa lata później poddał się leczeniu. Za jego przykładem poszła reszta zespołu.

Polskie pochodzenie

Rodzicami artysty byli sekretarka Susan Ray (nazwisko panieńskie: Blancha, 2 czerwca 1925 – 4 lipca 2008 roku) i muzyk oraz pianista nauczający w Cardinal Spellman High School, Victor A. Tallarico (14 maja 1916 – 10 września 2011 roku). Jego ojciec miał korzenie włosko-niemieckie, a matka polsko-angielskie.

Pradziadek ze strony matki pochodził z Polski. Rodowe nazwisko Czarnyszewiczzmienił na Blancha (z Francuskiego „blanche” biały lub z hiszpańskiego „blanca”). Pradziadek ze strony ojca, Giovanni Tallarico, pochodził z Cotronei w Kalabrii we Włoszech.

Honory

Tyler otrzymał honorowy tytuł od Berklee College of Music w 2003 roku. Dwa lata później został honorowym doktorem University of Massachusetts Boston. 17 kwietnia 2013 roku wraz ze współpracownikiem, Joe Perrym, otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. 13 czerwca tego samego roku duet wprowadzono do Songwriters Hall of Fame.

Incydent Indianapolis 500

W 2011 roku podczas corocznego wyścigu samochodowego Indianapolis 500 Tyler zaśpiewał hymn narodowy Stanów Zjednoczonych w typowym dla Aerosmith stylu, w dodatku zmienił słowa (wywołując publiczny protest) z „Land of the free and the home of the brave” na „Land of the free and the home of the Indianapolis 500”. Takie ingerowanie w tekst spotkało się negatywną reakcją weteranów, jak i fanów zespołu, zmuszając wokalistę do wygłoszenia publicznych przeprosin.