5 piosenek, które zabiorą Was w kosmos » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > 5 piosenek, które zabiorą Was w kosmos

5 piosenek, które zabiorą Was w kosmos

Jeśli macie ochotę zapomnieć na chwilę o przyziemnych sprawach, spójrzcie w niebo i posłuchajcie utworów, które zabiorą Was w podróż kosmiczną.

Jeśli macie ochotę zapomnieć na chwilę o przyziemnych sprawach, spójrzcie w niebo i posłuchajcie utworów, które zabiorą Was w podróż kosmiczną.

David Bowie „Space Oddity”

Naszą kosmiczną playlistę rozpoczyna oczywiście David Bowie. Jego utwór „Space Oddity” z 1969 roku został zainspirowany filmem Stanleya Kubricka „2001: Odyseja Kosmiczna”. Opowiada on o locie w kosmos fikcyjnego astronauty, zwanego Majorem Tomem. Postać ta pojawiła się w kilku kolejnych piosenkach Bowiego: „Ashes To Ashes”„Hallo Spaceboy” i „Blackstar”.

Elton John „Rocket Man”

Pisząc utwór „Rocket Man” Elton John i Bernie Taupin inspirowali się opowiadaniem Raya Bradbury’ego o tym samym tytule. Ciężko też nie porównywać go z przebojem Dawida Bowiego, którego mogliście posłuchać powyżej. Taupin twierdził jednak, że zarówno on jak i Elton nie wzorowali się na piosence „Space Oddity”. „Rocket Man” opowiada o lecącym na Marsa astronaucie, który tęskni za swoją żoną i ubolewa nad tym, że jeszcze przez długi czas nie będzie mógł powrócić na Ziemię.

The Police „Walking On the Moon”

Utwór The Police nie jest może tak kosmiczny, jak poprzednie przeboje, ale słuchając go, możemy sobie wyobrazić, że spacerujemy po Księżycu. Sting przyznał, że wymyślił część piosenki, będąc pijanym po koncercie w Monachium. Zaczął wówczas chodzić w kółko po pokoju, nucąc „Walking round the room, ya, ya, walking round the room”. Rano uznał, że „chodząc po pokoju [walking round the room]” to niezbyt mądry tytuł i zmienił go na: „chodząc po Księżycu [walking on the moon]”.

R.E.M. „Man On the Moon”

Utwór zespołu R.E.M. napisany przez wokalistę Michaela Stipe’a wbrew pozorom nie opowiada o astronautach. Został napisany w ramach hołdu dla amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana. Tytuł i refren piosenki są odniesieniem do teorii spiskowych o lądowaniu na Księżycu. Według Mike’a Millsa, basisty zespołu, Kaufman lubił prowokować niewygodne pytania. „[Kaufman] jest idealnym duchem, który będzie ci towarzyszył, gdy pytasz sam siebie: czy lądowanie na Księżycu było prawdziwe? Czy Elvis naprawdę umarł?”  

The Rolling Stones „2000 Light Years From Home”

Mick Jagger śpiewa o samotnej podróży kosmicznej w piosence, której towarzyszy psychodeliczny teledysk. I choć tekst utworu nie jest naukowo poprawny – astronauci nie lądują na planecie, ale na Aldebaranie, najjaśniejszej gwieździe w gwiazdozbiorze Byka – to sam kawałek z pewnością oddaje kosmiczny klimat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *