10 ciekawostek o prezydencie Ukrainy, Wołodymyrze Zełenskim » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > 10 ciekawostek o prezydencie Ukrainy, Wołodymyrze Zełenskim

10 ciekawostek o prezydencie Ukrainy, Wołodymyrze Zełenskim

Trwa konflikt na naszej wschodniej granicy. Nikt w Europie się tego nie spodziewał, że wojna będzie tak blisko. Podczas starć, niezłomna postawa Ukraińców inspiruje cały świat. Na jej czele stoi charyzmatyczny prezydent, który przyciąga uwagę. Już stał się bohaterem narodowym. Oto 10 ciekawostek o prezydencie Ukrainy, o których mogliście nie wiedzieć!

Trwa konflikt na naszej wschodniej granicy. Nikt w Europie się tego nie spodziewał, że wojna będzie tak blisko. Podczas starć, niezłomna postawa Ukraińców inspiruje cały świat. Na jej czele stoi charyzmatyczny prezydent, który przyciąga uwagę. Już stał się bohaterem narodowym. Oto 10 ciekawostek o prezydencie Ukrainy, o których mogliście nie wiedzieć!

Jest kabareciarzem

W połowie lat 90. dołączył do lokalnej grupy kabaretowej, biorącej udział w pojedynkach w ramach KWN (popularnym w krajach byłego ZSRR współzawodnictwie kabaretowym). Należał do grup takich jak: „Zaporiżżia-Krywyj Rih-Tranzyt” i „95-j kwartał”. Tej ostatniej był nawet przewodniczącym.

Był producentem telewizyjnym

Pod koniec 2003 roku został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studija Kwartał-95, które współpracowało z telewizją 1+1 przy projekcie związanym z wydaniem ich show. Był pomysłodawcą, dyrektorem i prezenterem programu telewizyjnego „Weczirnij kwartał”

Wygrał w „Tańcu z Gwiazdami”

W 2006 roku wraz z partnerką Ołeną Szoptenko zwyciężył w pierwszej edycji programu tanecznego „Tanci z zirkamy”. Finał programu zgromadził ponad 87% całej widowni kanałów ukraińskich w tamtym czasie, a wygrana zapewniła mu wzrost popularności.

Grał w komediach romantycznych

Jako aktor występował w komediach romantycznych, takich jak trzyczęściowy film „Miłość w wielkim mieście” (2009, 2010, 2014), „8 pierwszych randek” (2012) czy „8 nowych randek” (2015). Podkładał głos Misiowi Paddingtonowi w filmach z 2014 i 2018 roku.

Serial, który przewidział przyszłość

W 2015 roku został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Sługa narodu”, w którym wcielił się w postać Wasyla Petrowycza Hołoborodki, nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności objął urząd prezydenta Ukrainy.

Nazwa partii

Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nazwa jego partii została zapożyczona z serialu, w którym grał „Sługa narodu”. 

Wykształcenie

AP/East News

Prezydent Ukrainy ukończył studia prawnicze w Instytucie Ekonomicznym w Krzywym Rogu, ale nie podjął pracy w zawodzie prawniczym.

Poglądy

Instagram (@zelenskiy_official)

Wołodymyr Zełenski wspiera dostęp do medycznej marihuany, wolną aborcję na terenie Ukrainy oraz legalizację prostytucji i hazardu. 

Prezydentura

W pierwszej turze głosowania, która odbyła się 31 marca 2019 roku, Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2% głosów, zajmując tym samym pierwsze miejsce i przechodząc do drugiej tury z ubiegającym się o reelekcję Petrem Poroszenką. W drugiej turze z 21 kwietnia 2019 roku otrzymał 73,2% głosów, pokonując swojego konkurenta i wygrywając tym samym wybory prezydenckie.

Rodzina

6 września 2003 roku zawarł związek małżeński z Ołeną z domu Kijaszko. Para uczęszczała do równoległych klas tej samej szkoły, znajomość nawiązali jednak dopiero na studiach, gdy Ołena Kijaszko zajmowała się pisaniem tekstów do grupy kabaretowej „95-j kwartał”.

Mają dwoje dzieci: córkę Ołeksandrę (ur. 2004) i syna Kiryłła (ur. 2013).