Strona Główna > Jesienne koncerty Dezertera

Jesienne koncerty Dezertera

Dezerter, pieszczotliwie przez wydawcę zwany zespołem młodzieżowym, w przyszłym miesiącu rozpocznie jesienny objazd kraju.

Dezerter, pieszczotliwie przez wydawcę zwany zespołem młodzieżowym, w przyszłym miesiącu rozpocznie jesienny objazd kraju.

Kapela zaplanowała 10 koncertów, które rozpoczną się 22 października w Lublinie. Obecny skład punkowej legendy tworzą Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty) i Jacek Chrzanowski (bas).

Dezerter powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI wieku ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 roku po 33 latach, został wznowiony singel „Ku przyszłości”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Oto harmonogram trasy Dezertera: 22 października – Lublin, Graffiti 28 października – Rzeszów, Pod Palmą 29 października – Kielce, Woor 4 listopada – Iława, Iowa Music Bar 5 listopada – Poznań, Blue Note 18 listopada – Stalowa Wola, Labirynt 19 listopada – Zabrze, Wiatrak 20 listopada – Zielona Góra, Wyspa 26 listopada – Łódź, nowa hala EXPO – Tattoo Konwent 2 grudnia – Sopot, Sfinks 700

za megafon.pl