Kto odbierze Nobla w imieniu Dylana? Znamy nazwisko! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Kto odbierze Nobla w imieniu Dylana? Znamy nazwisko!

Kto odbierze Nobla w imieniu Dylana? Znamy nazwisko!

Patti Smith pojawi w Sztokholmie, podczas noblowskiej ceremonii. Zabraknie tam natomiast laureata nagrody, Boba Dylana.

Patti Smith pojawi w Sztokholmie, podczas noblowskiej ceremonii. Zabraknie tam natomiast laureata nagrody, Boba Dylana.

Przypomnijmy, że Bob Dylan został laureatem literackiego Nobla „za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”. Artysta napisał list do organizatorów gali, że inne obowiązki uniemożliwiają pojawienie się w Szwecji 10 grudnia.

Komitet noblowski poinformował teraz na Twitterze, że zamiast Dylana, w jego imieniu pojawi się Patti Smith. Wokalistka wykona też piosenkę Dylana, „A Hard Rain’s A-Gonna Fall”. Na bankiecie zostanie też odczytana przemowa napisana przez amerykańskiego barda.

Bob Dylan obecny jest na muzycznej scenie od końca lat 50. Jest twórcą hymnów „Blowin’ In The Wind”, „Like A Rolling Stone” czy protest songów „The Times They Are a-Changin”, „Hurricane”, a także przebojów „Lay Lady Lay”, „Knockin’ On Heaven’s Door” oraz „Rainy Day Women #12 & 35”.

Na koncie ma nagrody Grammy, Oscara i Pulitzera. W 1988 został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame. Dorobek 75-letniego Boba Dylana zamyka zestaw „Fallen Angels” z interpretacjami amerykańskich klasyków.

Patti Smith to amerykańska wokalistka, autorka piosenek i poetka, która miała duży wpływ na punkrockową scenę Nowego Jorku. Uznanie przyniósł jej już debiut „Horses” z 1975 roku. 69-letnia dziś artystka ma na koncie 11 albumów, z których ostatni to „Banga” z 2012 roku. W 2015 roku wystąpiła na OFF Festivalu w Katowicach.

za megafon.pl