Alina Janowska nie żyje. Aktorka miała 94 lata » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Alina Janowska nie żyje. Aktorka miała 94 lata

Alina Janowska nie żyje. Aktorka miała 94 lata

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych i telewizyjnych zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie.

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych i telewizyjnych zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie.

O śmierci Aliny Janowskiej poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich – Olgierd Łukaszewicz . Aktorka cierpiała na chorobę Alzheimera. Ostatni raz publicznie pojawiła się w 2013 roku we Wrocławiu podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Artystka urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Jej młodość przesłoniła wojna – została wysłana wraz z matką i bratem do obozu jenieckiego Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem na przełomie 1939 i 40 roku. W 1942 roku przez 7 miesięcy była więziona na Pawiaku. Brała udział w Powstaniu Warszawskim – była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.

Tragiczne losy nie oznaczały dla Aliny Janowskiej rezygnacji z wielkich marzeń o aktorstwie. Szerszej publiczności dała się poznać dzięki roli w filmie „Zakazane piosenki” z 1946 roku, gdzie popisała się również talentem lokalnym.

Alina Janowska zagrała w prawie trzydziestu filmach i dwudziestu serialach. Wielu z nas zapisała się w głowach jako Eleonora z serialu „Złotopolscy” , w którym przez przez 13 lat wcielała się w jedną z głównych ról.

Niech spoczywa w pokoju…