Feng shui - co to jest i dlaczego warto korzystać z tej sztuki? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Feng shui – co to jest i dlaczego warto korzystać z tej sztuki?

Feng shui – co to jest i dlaczego warto korzystać z tej sztuki?

Oto chińska praktyka planowania przestrzeni w mieszkaniu w pigułce! Co zyskamy na zagospodarowaniu domu w taki sposób?

Oto chińska praktyka planowania przestrzeni w mieszkaniu w pigułce! Co zyskamy na zagospodarowaniu domu w taki sposób?

Feng shui – pojęcie znane dość powszechnie, jednak niewielu potrafi powiedzieć dokładnie na czym polega ta starożytna praktyka. Po co w ogóle planować przestrzeń zgodnie z tymi zasadami?

Chodzi o działanie zgodne ze środowiskiem naturalnym – okazuje się, że to, w jakich pomieszczeniach żyjemy, wpływa na otoczenie, a ważne jest, by żyć z nim w zgodzie i harmonii. Feng shui traktuje również o ochronie przed złymi duchami, które mogą nękać nas, gdy nie uszanujemy ich terytorium.

Warto wspomnieć o nazewnictwie, które ma tu dużą wartość. Feng to dosłownie wiatr , a jego symboliczne znaczenie to coś, czego nie można zobaczyć. Shui to woda , jest czymś nieuchwytnym.

CC0 Creative Commons, pixabay.com

Jeśli chcemy umeblować mieszkanie zgodnie z feng shui, powinniśmy zastosować się przynajmniej do podstawowych zasad.

To pierwsza i podstawowa zasada. Pierwotnie yin oznaczała zacienioną, a yang oświetloną stronę wzgórza. Pierwsza oznacza żeńską stronę natury – słabszą i zależną od yang – męskiej, silniejszej i bardziej aktywnej. Obie przenikają się, uzupełniają i są niezbędne do zachowania harmonii.

Aby żyć w zgodzie z naturą, według feng shui należy zaplanować swoją przestrzeń właśnie według tej siatki. Jest ona ośmiokątem składającym się z elementów takich jak małżeństwo, dzieci, kariera, bogactwo, sława, rodzina i zdrowie, wiedza, pomocni ludzie.

Dlaczego warto stosować się do zasad feng shui?

– Dzięki nim otoczymy się dobrą energią

– Przyciągniemy dobre myśli

– Im bardziej nasze wnętrze będzie pasować do nas i będziemy czuli się z nim w harmonii, tym lepiej

CC0 Creative Commons, pixabay.com

– Aby urządzić miejsce wypoczynku, które równocześnie jest pomieszczeniem do przyjmowania gości – salon – należy pamiętać o tym, że jego środek powinien pozostać pusty . Dzięki tremu osiągniemy przestrzeń niezbędną do tego, by nasze oczy wypoczęły, a wzrok mógł bezkarnie pobłądzić. Aby to osiągnąć należy zadbać, by kanapa, fotele czy krzesła znajdowały się pod ścianami – nie ma nic lepszego niż poczucie bezpieczeństwa we własnym domu, a pewność, że za naszymi plecami znajduje się coś stałego, ma nam je zapewnić. Wiele źródeł światła zamiast jednego, „z góry”, jest jak najbardziej w cenie.

– Feng shui zwraca uwagę na to, by często wietrzyć nasze domy. Zapewnia to „wypuszczenie” na zewnątrz złej energii i duchów. Kto jednak nie wierzy w paranormalne zapewnienia i tak zgodzi się, że cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach ma ogromny plus.

– Aby pozbyć się bałaganu w głowie, należy pamiętać o opanowaniu bałaganu w domu. Niepotrzebne, stare ubrania zalegające w szafie od lat. Sterty naczyń z porcelany, które kurzą się w kredensie i czekają na „większą okazję”. Pościel, którą nadgryzły już mole, ale „może jeszcze się przyda”. Im mniej, tym lepiej!

– Lustra i rośliny to elementy, na których możemy tylko zyskać, a jednocześnie dołożymy kolejną cegiełkę do domu urządzonego według zasad feng shui. Lustra mają przyciągać dobrą energię, a „zieloni przyjaciele” obronią nas przed tą złą, jednocześnie pobudzając nas do życia.

– Od dłuższego czasu masz wrażenie, że wisi nad Tobą czarna chmura i przyciągasz wszystko to, co negatywne? Posprzątaj ! Według feng shui porządki odwracają złą energię, a według nas – w czystości po prostu żyje się lepiej! 🙂

Feng shui ma to do siebie, że nie zaszkodzi, a być może rzeczywiście sprawi, że poczujemy się lepiej we własnych przestrzeniach. Jeśli nie bardzo wierzycie w złe duchy i negatywną energię, zwróćcie uwagę na to, jak wiele zasad tej praktyki jest uniwersalnych i bez całej duchowej otoczki także ma pozytywną wartość .

Kto nie chciałby po prostu czuć się dobrze we własnym domu?

Warto spróbować! 🙂