Strona Główna > Oscary 2020: Zobacz wyniki [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Oscary 2020: Zobacz wyniki [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Wielka gala rozdania najważniejszych nagród filmowych odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 2020 roku.

Wielka gala rozdania najważniejszych nagród filmowych odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 2020 roku.

Dzisiaj po raz 92. w Los Angeles zostaną rozdane prestiżowe nagrody Akademii Filmowej. Przypominamy, że polski kandydat na Oscara, filmBoże Ciało” Jana Komasy powalczył w tym roku o statuetkę w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Gala wręczenia Oscarów 2020 odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood (wcześniej teatr ten nosił nazwę Kodak Theatre-Teatr Kodaka). Warto wspomnieć, że ogłoszenie laureatów odbywa się w tym miejscu od 2002 roku!

Zobaczcie pełną listę zwycięzców:

NAJLEPSZY FILM: „Parasite”

Pozostałe nominacje: „Le Mans '66”, „Irlandczyk”, „Jojo Rabbit”, „Joker”, „Małe kobietki”, „Historia małżeńska”, „1917”, „Pewnego razu…w Hollywood”, „Parasite”

NAJLEPSZA AKTORKA: Renee Zellweger „Judy”

Pozostałe nominacje: Cynthia Erivo „Harriet”, Scarlett Johansson „Historia małżeńska”, Saoirse Ronan „Małe kobietki”, Charlize Theron „Gorący temat”

NAJLEPSZY AKTOR: Joaquin Phoenix („Joker”)

Pozostałe nominacje: Antonio Banderas („Ból i blask”), Leonardo DiCaprio („Pewnego razu… w Hollywood”), Adam Driver („Historia małżeńska”), Jonathan Pryce („Dwóch papieży”)

NAJLEPSZY REŻYSER: Bong Joon Ho

Pozostałe nominacje: Sam Mendes, Martin Scorsese, Todd Phillips, Quentin Tarantino

NAJLEPSZA PIOSENKA: „(I’m Gonna) Love Me Again” „Rocketman”

Pozostałe nominacje: „I’m Standing With You” „Breakthrough”, „Into The Unknown” „Kraina lodu II”, „Stand Up” „Harriet”, „I Can’t Let You Throw Yourself Away” „Toy Story 4”

NAJLEPSZA MUZYKA FILMOWA: „Joker”

Pozostałe nominacje: „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, „1917”, „Małe kobietki”, „Historia małżeńska”

 NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY: „Parasite” (Korea Południowa)

Pozostałe nominacje: „Nędznicy” (Francja), „Kraina miodu” (Macedonia Północna), „Boże Ciało” (Polska), „Ból i blask” (Hiszpania)

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA: „Gorący temat”

Pozostałe nominacje:”Joker”, „Judy”, „Czarownica 2”, „1917”

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE: „1917”

Pozostałe nominacje: „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, „Avengers: Koniec gry”, „Król Lew”, „Irlandczyk”

NAJLEPSZY MONTAŻ: Ford vs Ferrari („Le Mans ’66”)

Pozostałe nominacje: „Irlandczyk”, „Jojo Rabbit”, „Joker”, „Parasite”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Roger Deakins „1917”

Pozostałe nominacje: Robert Richardson „Pewnego razu… w Hollywood”, Rodrigo Prieto „Irlandczyk”, Jarin Blaschke „The Lighthouse”, Lawrence Sher „Joker”

NAJLEPSZY DŹWIĘK: Stuart Wilson, Mark Taylor „1917”

Tom Ozanich „Joker”, Steve A. Morrow „Le Mans ’66”, Michael Minkler „Pewnego razu… w Hollywood”, Tom Johnson, Mark Ulano „Ad Astra”,  Mark Ulano „Pewnego razu… w Hollywood”, Tod A. Maitland „Joker”, Gary Rydstrom „Ad Astra”

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU: Donald Sylvester „Le Mans ’66”

Pozostałe nominacje: Oliver Tarney, Rachael Tate „1917”, Wylie Stateman „Pewnego razu… w Hollywood”, David Acord, Matthew Wood „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, Alan Robert Murray „Joker”

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Laura Dern („Historia małżeńska”)

pozostałe nominowane: Kathy Bates („Richard Jewell”), Scarlett Johansson („Jojo Rabbit”), Florence Pugh („Małe kobietki”), Margot Robbie („Gorący temat”)

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY: „Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)”

pozostali nominowani: „Walk Run Cha-Cha”, „In The Absence”, „Life Overtakes Me”, „St. Louis Superman”

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY: „American Factory”

Pozostali nominowani: „The Edge of Democracy”, „For Sama”, „Kraina miodu”, „The Cave”

NAJLEPSZE KOSTIUMY: „Małe kobietki”

Pozostali nominowani:: „Joker”, „Irlandczyk”, „Jojo Rabbit”, „Pewnego razu… w Hollywood”, „Irlandczyk”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: „Pewnego razu… w Hollywood”

pozostali nominowani: „1917”, „Parasite”, „Jojo Rabbit”, „Irlandczyk”

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: „The Neighbor's Window”

pozostali nominowani: „Brotherhood”, „Nefta Football Club”, „Saria”, „A Sister”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY: Taika Waititi („Jojo Rabbit”)

pozostali nominowani: Todd Philips („Joker”), Stevan Zaillian („Irlandczyk”), Anthony McCarten („Dwóch papieży”) Greta Gerwig („Małe kobietki”)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY: Han Jin-won, Joon-ho Bong („Parasite”)

pozostali nominowani: Noah Baumbach („Historia małżeńska”), Quentin Tarantino („Pewnego razu… w Hollywood”), Rian Johnson („Na noże”), Krysty Wilson-Cairns, Sam Mendes („1917”)

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: „Hair Love”

pozostali nominowani: „Sister”, „Kitbull”, „Mémorable”, „Daughter”

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: „Toy Story 4”

pozostali nominowani: „Klaus”, „Praziomek”, „Jak wytresować smoka 3”, „Zgubiłam swoje ciało”

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY: Brad Pitt („Pewnego razu… w Hollywood”)

To już druga statuetka dla aktora w jego karierze!

pozostali nominowani: Anthony Hopkins („Dwóch papieży”), Joe Pesci („Irlandczyk”), Al Pacino („Irlandczyk”), Tom Hanks („Cóż za piękny dzień”)