Muzycy Budki Suflera i Bart Sosnowski w hołdzie dla Romualda Lipki! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Muzycy Budki Suflera i Bart Sosnowski w hołdzie dla Romualda Lipki!

Muzycy Budki Suflera i Bart Sosnowski w hołdzie dla Romualda Lipki!

1 maja 2020 roku, podczas Gitarowego Rekordu Świata, artyści oddadzą hołd Romualdowi Lipce, wybitnemu kompozytorowi, współzałożycielowi Budki Suflera. Muzyczne pożegnanie uświetnią członkowie zespołu – Tomasz Zeliszewski i Mietek Jurecki. Zaśpiewa Bart Sosnowski. Wrocławskie święto gitary odbędzie się w tym roku w całości online – po raz pierwszy w historii.

1 maja 2020 roku, podczas Gitarowego Rekordu Świata, artyści oddadzą hołd Romualdowi Lipce, wybitnemu kompozytorowi, współzałożycielowi Budki Suflera. Muzyczne pożegnanie uświetnią członkowie zespołu – Tomasz Zeliszewski i Mietek Jurecki. Zaśpiewa Bart Sosnowski. Wrocławskie święto gitary odbędzie się w tym roku w całości online – po raz pierwszy w historii.

Romuald Lipko jest autorem największych przebojów polskich artystów XX wieku – tworzył m.in. dla Anny Jantar („Nic nie może wiecznie trwać”), Urszuli („Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król”), Zdzisławy Sośnickiej („Aleja gwiazd”) czy Izabeli Trojanowskiej („Wszystko czego dziś chcę”).

Od początku lat 70. był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera – jednej z czołowych formacji polskiej sceny rockowej. Skomponował największe hity zespołu jak „Jolka, Jolka pamiętasz” czy „Jest taki samotny dom”. W 1978 przejął rolę lidera grupy i pełnił ją do powrotu Krzysztofa Cugowskiego. Największym sukcesem komercyjnym Budki okazała się, wydana w 1997 roku, płyta „Nic nie boli, tak jak życie”. Sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Budka wystąpiła także w nowojorskiej Carnegie Hall i nagrywała w Village Studio w Los Angeles pod okiem samego Grega Phillinganesa. W nowym milenium na polskiej scenie muzycznej pojawił się kultowy album „Bal wszystkich świętych”, a autorzy materiału zagrali koncert dla miliona widzów na podkrakowskim lotnisku wraz z zespołem Scorpions. Kolejne lata w karierze Budki Suflera to liczne koncerty na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Belgii czy Niemczech. Koncert pożegnalny odbył się w 2014 roku, w noc sylwestrową, w plenerze pod Stadionem Narodowym, a pięć lat później zespół podjął decyzję o reaktywacji. Niestety kilka miesięcy później zmarł Romuald Lipko.

– mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.

Utwór zagrają dla Lipki koledzy z Budki Suflera – Mietek Jurecki (gitara basowa) i Tomasz Zeliszewski (perkusja), a zaśpiewa Bart Sosnowski, polski wokalista bluesowy, autor płyty „The Hand Luggage Studio”, która otrzymała nominację do Fryderyków 2020 w kategorii Album Roku Blues.

1 maja 2020 roku, jak co roku, gitarzyści spróbują stworzyć Największą Gitarową Orkiestrę Świata, ale tym razem online – „Hey Joe” oraz inne gitarowe hity grać będą w swoich domach, na balkonach, ogródkach, przy otwartych oknach lub w fotelach przed ekranem komputera. Przekażą sobie także znak Uni-Vibe (ang. Uniting Vibration of Music), który oznacza jednoczącą moc muzyki. Uni-Vibe to nowa idea – znak jedności i gest pozdrowienia, który w czasach epidemii może zastąpić podawanie ręki.

Transmisja z Wrocławia prowadzona będzie na stronie

Jak przyłączyć się do Rekordu?

Wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje gitar, a także inne instrumenty strunowe – ukulele, mandoliny, banjo i bałałajki. 1 maja należy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres gramy@heyjoe.pl. Karty uczestnictwa są do pobrania na oficjalnej stronie festiwalu. Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z otrzymaniem Certyfikatu Gitarzysty. Szczegółowe informacje znajdują się na www.heyjoe.pl w zakładce „Zagraj z nami”.

W historii Gitarowego Rekordu Guinnessa tegoroczna edycja zaznaczona będzie jako „specjalna edycja online” – niezależnie od wyniku, w przyszłym roku do pobicia Rekordu nadal potrzebne będą minimum 7 424 gitary.