Jak oni zaczynali? Freddie Mercury » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Jak oni zaczynali? Freddie Mercury

Jak oni zaczynali? Freddie Mercury

Freddie Mercury, a właściwie Farrokh Bulsara, został urodzony 5 września 1946 roku w Stone Town na Zanzibarze. Brytyjski muzyk, autor tekstów i lider zespołu Queen. Jest oceniany za jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej. Jaka była jego droga do takich przebojów jak „Bohemian Rhapsody”, czy „Don’t Stop Me Now”?

Freddie Mercury, a właściwie Farrokh Bulsara, został urodzony 5 września 1946 roku w Stone Town na Zanzibarze. Brytyjski muzyk, autor tekstów i lider zespołu Queen. Jest oceniany za jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej. Jaka była jego droga do takich przebojów jak „Bohemian Rhapsody”, czy „Don’t Stop Me Now”?

Freddie wczesne lata spędził z rodzicami na Zanzibarze. Już od samych narodzin potrafił wzbudzać zachwyt. Gdy w 1947 roku pozował do zdjęcia jako niemowlę, w efekcie fotografia z jego wizerunkiem dostała nagrodę za najlepiej wykonaną. Gdy rozpoczynał naukę w szkole, został wysłany do dużej brytyjskiej szkoły z internatem w Indiach, gdzie koledzy właśnie wołali na niego Freddie. To tam po raz pierwszy zaczęto go tak nazywać.

Od wczesnych lat wykazywał duże zdolności muzyczne, gdzie w rezultacie ciotka, pod której był opieką, posłała go na lekcje gry na fortepianie. Niedługo później, będąc jeszcze bardzo młodym chłopcem, założył swój pierwszy rock'n'rollowy zespół o nazwie The Hectics. Mając 10 lat, oprócz typowego zainteresowania chłopców sportem, uczęszczał też na zajęcia chóru i teatru.

W roku 1964, gdy miał 18 lat, Freddie i jego rodzina, z powodu sytuacji politycznej na Zanzibarze, zostali zmuszeni do powrotu do Londynu. Mercury był jedynym członkiem rodziny, który cieszył się, że będzie bliżej zachodniej muzyki i mody, która go tak bardzo ciekawiła i inspirowała. Podczas uczęszczania na studia Ealing Collage of Art, rozpoczął nawiązywanie kontaktów z pierwszymi muzykami na swej drodze z formacji Smile.

Pierwszą poważną próbę w roli wokalisty miał w zespole Ibex w 1968 roku, gdy podczas debiutanckiego występu 23 sierpnia, wykonał m.in. cover Elvisa Presleya „Jailhouse Rock”. Członkowie grupy inspirowani takimi artystami jak Jimi Hendrix i Led Zeppelin, postanowili w 1969 roku zmienić swoją nazwę na Wreckage.

W lutym 1970 roku Freedie znalazł ogłoszenie w prasie i stawił się na przesłuchaniu. Wygrywając ten casting, trafił do mało znanego zespołu Sour Milk Sea. Różnorodność gustów muzycznych członków była tak duża, że doszło do rozpadu i ze wszystkich zostali tylko Mercury i dwóch innych muzyków. Taki o to był początek Queen. Freddie zaproponował tę nazwę i stworzył do niej logo.

Był wykonawcą niezwykle dbającym o swój wizerunek, szczególnie sceniczny. Od zwracania uwagi na swój wygląd, ubrania, w których chodził i sam początkowo niektóre szył, przez makijaż, aż po swoje imię. W debiutanckim albumie „My Fire King” obwieszcza wszystkim swój pseudonim artystyczny, który lepiej będzie pasował do gwiazdy muzyki, która pragnął zostać.

Obok działalności w swoim zespole, lubił się też angażować w inne projekty. W 1973 roku, gdy Queen pracowali nad debiutanckim albumem, postanowił wspomóc Robina Geoffreya Cablea, nagrywając z nim dwa kawałki „I Can Hear Music” i „Going’ Back”.

Pierwszym dużym sukcesem Queen była piosenka „Killer Queen” z 1974 roku, zaś największą sławę przyniósł im singiel „Bohemian Rhapsody” wydany w 1975 roku.

W 1982 roku, gdy formacja pięła się na szczyty list przebojów, jego członkowie postanowili od siebie odpocząć i zająć się własnymi projektami. Freddiemu marzył się solowy album, więc prace nad nim rozpoczął w 1983 roku w studiu w Monachium. Wziął również udział w reedycji filmu Fritza Langa „Metropolis” z 1926 roku, której owocem był utwór „Love Kills” wydany w 1984 roku. Singiel „I Was Born To Love You” wydany 9 kwietnia 1985 roku, był promocją do solowego krążka „Mr. Bad Guy”, który niestety okazał się komercyjną klapą.

W 1986 roku wziął udział w projekcie musicalowym, tworząc utwór „In My Defence”. Piosenka „The Great Pretender”, w której klipie wszyscy przebrani są za drag queen, została wypuszczona 1987 roku.

Jednym z jego ulubionych projektów była współpraca nad płytą „Barcelona” wydana w 1988 roku. Jest to kolaboracja szalonego geniuszu Mercury’ego ze stonowaną śpiewaczką operową Montserrat Caballé, która stała się jedną z nielicznych i najbliższych grona jego przyjaciół.

Freddie miał też okazję współtworzyć z Michaelem Jacksonem. Nagrali oni wspólnie trzy utwory, „There Must Be More To Life Than This”, „State of Shock” oraz “Victory”. Pierwsze dwa wyciekły do sieci, zaś trzeci nigdy nie został wydany publicznie.

Wspólnie z członkami grupy Queen zagrał ponad 700 koncertów na całym świecie. Z tych wszystkich wystąpień na żywo, to wykonanie na Live Aid z 1985 roku było jego najważniejszym i najlepszym w całej karierze. Jest ono zaliczane do najznakomitszych w całej muzyce rockowej. Ostatni koncert grupy odbył się w angielskim Knebworth Park 9 sierpnia 1986 roku.

Według doniesień jednego z członków Queen, problemy ze zdrowiem u Mercury'ego zaczęły się pojawiać w 1987 roku. Do ostatnich chwil, prawdę o jego stanie znało jedynie najbliższe otoczenie. Na kilka tygodni przed śmiercią, zaprzestał walczyć i przyjmować leki. Światu przyznał się do swojej choroby AIDS, dopiero na dzień przed śmiercią umieszczając oświadczenie. Wybitny artysta zmarł 24 listopada 1991 roku w wieku 45 lat w swojej posiadłości w Londynie.

Do dziś, czy to pokolenia lat 80. 90. czy też 00. cenią sobie jego elektryzująca twórczość i na zawsze pozostanie w serach wielu fanów.