Gwara z Podlasia w singlu promującym serial "Kruk. Czorny woron nie śpi" [WIDEO] » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Gwara z Podlasia w singlu promującym serial „Kruk. Czorny woron nie śpi” [WIDEO]

Gwara z Podlasia w singlu promującym serial „Kruk. Czorny woron nie śpi” [WIDEO]

Singiel autorstwa Bartosza Chajdeckiego, w wykonaniu Południc powstał do drugiego sezonu serialu „Kruk. Czorny woron nie śpi”, którego akcja rozgrywa się na klimatycznie mrocznym, pełnym tajemnicy Podlasiu. Posłuchajcie!

Singiel autorstwa Bartosza Chajdeckiego, w wykonaniu Południc powstał do drugiego sezonu serialu „Kruk. Czorny woron nie śpi”, którego akcja rozgrywa się na klimatycznie mrocznym, pełnym tajemnicy Podlasiu. Posłuchajcie!

Historia komisarza zmagającego się z wewnętrznymi demonami pełna jest emocji – tych związanych z thrillerowym charakterem produkcji, jak i takich, które buduje obecność lokalnej i wyjątkowej kultury. Nie brakuje również malowniczych pejzaży kresów oraz magii Szeptuch i ich przekazywanych od pokoleń wierzeń i rytuałów.

Nowy singiel, podobnie jak sam serial, czerpie z tych inspiracji. W warstwie muzycznej opiera się na motywach kołysanki, stworzonej na potrzeby pierwszego sezonu serialu. Utworu, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy – wciąż, mimo upływu czasu od jego premiery, jest jednym z najlepiej organicznie oglądających się wideo na kanale Youtube CANAL+.

Posłuchajcie i zobaczcie klip promujący serial „Kruk. Czorny woron nie śpi”!

Podlasie to styk wielu kultur. Polskiej, białoruskiej, romskiej, ukraińskiej, tatarskiej czy nawet żydowskiej. Ten pograniczny charakter silne odzwierciedlenie znajduje w sztuce i muzyce ludowej. Od wieków związanej z naturą, czasem mierzonym zmianami pór roku, magią, wierzeniami czy refleksją nad ludzkim życiem. Podlaskie ballady to historia walki ze złem, umoralniające przesłanie i zwrot do przyrody, która od zawsze towarzyszy człowiekowi. Ale przede wszystkim to także przestroga – zła należy się wystrzegać. W kulturze ludowej występuje bowiem głębokie przekonanie o istnieniu świata nadprzyrodzonego, przed którym chronią modlitwy i rytuały, dokonywane także śpiewem.

Singiel czerpie ze wszelkich inspiracji podlaskim folklorem i nawiązuje do pieśni ludowych z tego regionu. Autentyzm i brzmienia podkreślające charakter serialu to elementy wyróżniające tę muzykę. Południce w białoruskiej gwarze śpiewają o odpędzaniu zła, nocnych koszmarów pojawiających się pod postacią kruka. To silny związek utworu z samą fabułą drugiego sezonu produkcji.

Sam serialowy Kruk to człowiek skomplikowany, rozdarty pomiędzy widmami trudnej przeszłości a tym co tu i teraz. Po raz kolejny prowadzi  trudne śledztwo w niekonwencjonalnym i  kontrowersyjnym stylu. Tłem jego zmagań jest pełne mistycyzmu Podlasie, z jego magią, ludowymi obrzędami i szeptuchami pełniącymi rolę znachorek – lekarek okaleczonych dusz. Obraz został zilustrowany poruszającą muzyką, czerpiącą z nut kresowego folkloru – również kompozycji Bartosza Chajdeckiego z wokalem zespołu Południce.

– mówi Bartosz Chajdecki, kompozytor.

Premiera drugiego sezonu serialu „Kruk. Czorny woron nie śpi”  już 9 lipca 2021 w serwisie CANAL+ online na canalplus.com oraz na kanałach CANAL+ dostępnych przez satelitę i sieci kablowe.