Eugenia Herman nie żyje » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Eugenia Herman nie żyje

Eugenia Herman nie żyje

Aktorka znana m.in. z „Nikodema Dyzmy”, „Egzaminu z Życia” czy „W labiryncie” miała 92 lata.

Aktorka znana m.in. z „Nikodema Dyzmy”, „Egzaminu z Życia” czy „W labiryncie” miała 92 lata.

Eugenia Herman zmarła w poniedziałek, 19 lipca 2021 roku, w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. O śmierci aktorki poinformował na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich:

Eugenia Herman urodziła się 6 października 1929 roku w Łodzi. Była aktorką teatralną, filmową, telewizyjną i radiową. Zadebiutowała jako Bregel w „Poemacie pedagogicznym” w 1951 roku na deskach Teatru Nowego w Łodzi, gdzie grała w latach 1951-1960. W późniejszych latach występowała w Teatrze Polskim w Warszawie oraz pojawiała się gościnnie w warszawskim Teatrze Narodowym. Była również wykładowczynią na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Na dużym ekranie Eugenia Herman zadebiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie” Jana Rybkowskiego jako sekretarka tytułowego bohatera. W trakcie swojego życia aktorka występowała w wielu filmach i serialach takich jak: Królowa Bona”, „W labiryncie”, „Matki, żony i kochanki”, „Egzamin z życia” czy „Samo życie”. Pojawiła się również w paru odcinkach „Rancza” i „07 zgłoś się”. W 1994 otrzymała nagrodę za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w „Ryszardzie III” Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie. Została uhonorowana złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.