Strona Główna > „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, czyli dokument o legendarnym polskim sportowcu już w kinach!

„Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, czyli dokument o legendarnym polskim sportowcu już w kinach!

23 lipca 2021 roku na ekranach kin studyjnych pojawi się film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu pokazywany dotychczas tylko na festiwalach filmowych.

23 lipca 2021 roku na ekranach kin studyjnych pojawi się film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu pokazywany dotychczas tylko na festiwalach filmowych.

Film „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” w reżyserii Ksawerego Szczepanika opowiada historię życia legendarnego polskiego sportowca, mistrza olimpijskiego w skoku o tyczce i autora słynnego „wała” – Władysława Kozakiewicza. Gest Kozakiewicza pokazany radzieckiej publiczności dwa razy podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku sprawił, że jego autor stał się bohaterem narodowym i symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. Miał on jednak przykre konsekwencje dla polskiego sportowca: uczynił z niego wroga ZSRR. Dokument Szczepanika jest nie tylko historią wzlotów i upadków niezwykłego atlety, ale również przedstawieniem sytuacji politycznej w komunistycznej Polsce.

30 lipca 1980 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie Kozakiewicz pokonał swojego rywala, reprezentanta ZSRR, Konstantina Wołkowa, zdobywając olimpijskie złoto i ustanawiając nowy rekord świata skoku o tyczce – 5,78 m. Zdenerwowany gwizdami radzieckiej publiczności, pokazał obraźliwy gest, który stał się symbolem dla całej Polski. Jednak sława nie trwała długo, a nękany przez zwolenników radzieckiego reżimu Kozakiewicz został zmuszony do ucieczki do Niemiec. Reżyser Ksawery Szczepanik, zainspirowany historią życia polskiego sportowca, nakręcił dokument, który ma na celu pokazanie różnych aspektów sławy.

W filmie pojawi się sam Władysław Kozakiewicz i jego brat Edward Kozakiewicz, a także lekkoatleci Jacek Wszoła i Marian Kolasa oraz dziennikarze i działacze sportowi, który podzielą się swoimi wspomnieniami z tamtych czasów. Dokument będzie przeplatany różnymi materiałami zagranicznymi, pochodzącymi zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Film „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” jest dostępny na ekranach kin studyjnych w całej Polsce od 23 lipca 2021 roku.