Zobacz plakat i zwiastun filmu dokumentalnego o zespole A-ha » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Zobacz plakat i zwiastun filmu dokumentalnego o zespole A-ha

Zobacz plakat i zwiastun filmu dokumentalnego o zespole A-ha

Film dokumentalny „A-ha” opowiada historię jednego z najpopularniejszych zespołów na świecie. Twórcy towarzyszyli muzykom przez ostatnie cztery lata, tworząc opowieść o tym, jak trzech młodych mężczyzn, spełniło marzenie o zostaniu gwiazdami muzyki.

Film dokumentalny „A-ha” opowiada historię jednego z najpopularniejszych zespołów na świecie. Twórcy towarzyszyli muzykom przez ostatnie cztery lata, tworząc opowieść o tym, jak trzech młodych mężczyzn, spełniło marzenie o zostaniu gwiazdami muzyki.

Marzenia stały się rzeczywistością, gdy utwór „Take On Me” stał się numerem 1 na liście przebojów Billboard w USA w 1985 roku. Ponad 35 lat po tym przełomie, A-ha wciąż tworzy magię na scenie dzięki swojej melancholijnej i ponadczasowej muzyce. Członkowie zespołu jeżdżą razem po świecie, ale podróżują oddzielnymi samochodami i poza występami utrzymują dystans. Spotykają się na scenie, robiąc wspólnie to, co naprawdę kochają.

Zobacz zwiastun:

Film w szczegółowy sposób portretuje wyzwania twórcze oraz relacje pomiędzy trzema silnymi osobowościami. To historia ponadczasowej muzyki, wielkich ambicji, zerwanych przyjaźni – i być może przebaczenia. W filmie nie zabraknie największych przebojów zespołu i materiałów archiwalnych prezentujących kulisy ich powstania.

A-ha zostało założone w Oslo w 1982 roku przez Påla Waaktaar-Savoy (gitara), Magne Furuholmena (instrumenty klawiszowe) i Mortena Harketa (wokal). Swój największy sukces osiągnęli z debiutanckim albumem „Hunting High and Low” z 1985 roku. Stał się największym przebojem w Norwegii, numerem 2 w Wielkiej Brytanii i numerem 1 na liście albumów US Billboard. Były na nim trzy single będące przebojami numer jeden: „Take On Me”, „The Sun Always Shines on T.V.” i „Hunting High and Low”. Album przyniósł zespołowi nominację do nagrody Grammy dla Najlepszego Nowego Artysty. Teledysk do „Take On Me” stał się natychmiast jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych teledysków na świecie. Był nominowany do ośmiu nagród w MTV Video Awards w 1986 roku, wygrywając sześć z nich. Klip otrzymał dwa razy więcej nagród niż słynny „Thriller” Michaela Jacksona.

Polska premiera filmu odbędzie się na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Premiera kinowa dokumentu zaplanowana jest na 17 września 2021 roku.