Oscary 2022: Który z czterech polskich filmów otrzyma status kandydata i szansę na nominację? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Oscary 2022: Który z czterech polskich filmów otrzyma status kandydata i szansę na nominację?

Oscary 2022: Który z czterech polskich filmów otrzyma status kandydata i szansę na nominację?

Poznaliśmy filmy, spośród których zostanie wybrany polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Zapraszamy do głosowania na film, który Waszym zdaniem powinien powalczyć o Nagrodę Akademii Filmowej.

Poznaliśmy filmy, spośród których zostanie wybrany polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Zapraszamy do głosowania na film, który Waszym zdaniem powinien powalczyć o Nagrodę Akademii Filmowej.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę filmów, które zostały zgłoszone w naborze na polskiego kandydata do Oscara. Komisja składająca się z przewodniczącej Ewy Puszczyńskiej, Radosława Śmigulskiego, Seana Bobbita, Jana A. P. Kaczmarka, Małgorzaty Szczepkowskiej-Kalemby oraz Łukasza Żala ogłosi ostateczną decyzję 3 września 2021 roku. 

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk (Mateusz Górski), syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej (Sandra Korzeniak) zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel (Tomasz Ziętek), który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

Film „Żeby nie było śladów” jest oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, który został nagrodzony Literacką Nagrodą NIKE w 2017 roku. Produkcję w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego będziemy mogli zobaczyć na ekranach kin od 24 września 2021 roku.

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL-u, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska.

Film wyreżyserowany przez Mateusza Rakowicza zobaczymy w kinach 17 września 2021 roku. Główną rolę zagra w nim Dawid Ogrodnik, który wcieli się w postać tytułowego bohatera Zdzisława „Najmro” Najmrodzkiego.

„Prime Time” to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, gdy Sebastian (Bartosz Bielenia) dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego. Bierze dwoje zakładników (Magdalena Popławska, Andrzej Kłak). Ma tylko jedno żądanie – wejście na antenę, na żywo podczas największej oglądalności. Chce powiedzieć telewidzom coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko.

Film „Prime Time”, wyreżyserowany przez Jakuba Piątka, powstał na podstawie scenariusza, który Piątek napisał wspólnie z Łukaszem Czapskim. Premiera produkcji miała miejsce 30 stycznia 2021 roku.

„Hiacynt” to thriller osadzony w latach 80., który opowie kryminalną historię śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów. Jego głównym bohaterem będzie Robert (Tomasz Ziętek), młody milicjant „z zasadami”, który wpada na trop groźnego przestępcy. W toku śledztwa poznaje Arka i postanawia wykorzystać go jako informatora. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak relacja z nowopoznanym mężczyzną wpłynie zarówno na jego pracę, jak i życie osobiste.

Autorem scenariusza do wyprodukowanego przez Netflix Original filmu „Hiacynt” jest Marcin Ciastoń. Za inspirację posłużyła mu niewyjaśniona do tej pory sprawa „mordercy z Łodzi Fabrycznej”, który w latach 1988-1993 zabił siedmiu homoseksualnych mężczyzn. Film został wyświetlony podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty 18 sierpnia 2021 roku i ukaże się na platformie Netflix jesienią 2021 roku. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.