Płyta "Joyride" grupy Roxette skończyła 32 lata!
Strona Główna > Płyta „Joyride” grupy Roxette skończyła 32 lata!

Płyta „Joyride” grupy Roxette skończyła 32 lata!

Przed 32 laty, szwedzki duet Roxette wypuścił swoją trzecią płytę „Joyride”, która stała się jednym z największych sukcesów lat 90. Zawierająca przeboje takie jak „Joyride” czy „The Look”, płyta zdobyła uznanie fanów i krytyków na całym świecie, a do dziś pozostaje jednym z klasyków muzyki pop. Z okazji jej 32. rocznicy, warto przypomnieć sobie ten wyjątkowy album i powrócić do nostalgicznych czasów.

„Joyride” to następcą przełomowego „Look Sharp!” z 1989 roku, z którego pochodziły przeboje „The Look”, „Listen To Your Heart”, „It Must Have Been Love”, „Dressed For Success” i „Dangerous”.

Po wielkim sukcesie „Look Sharp!”, płyta „Joyride” miała ugruntować pozycję Marie Fredriksson i Pera Gessle jako nowych supergwiazd na muzycznej scenie i tak też się stało. 1 maja 1991 roku tytułowy utwór poszybował na 1. miejsce zestawienia Billboard Hot 100 i zapewnił sprzedaż albumu na poziomie 11 milionów egzemplarzy.

Jubileuszowa edycja albumu „Joyride”

Jubileuszowa edycja ukazuje się na 4-płytowym winylu oraz 3-płytowej wersji kompaktowej. Wydawnictwo zawiera oryginalny materiał, jak również niepublikowane wcześniej i rzadkie nagrania, które dokładniej przybliżają ten okres w historii Roxette i muzyki pop. Całość uzupełnia bogato ilustrowana 32-stronicowa książeczka.

Wśród 12 wcześniej niepublikowanych nagrań znalazła się pierwsza wersja kawałka „Hotblooded”, który oryginalnie miał otwierać „Joyride”. W zestawie znajdują się również dema piosenek, które Per nagrał ze swoim wcześniejszym zespołem Gyllene Tider. Grupie udało się zdobyć międzynarodowy rozgłos za sprawą albumu „Heartland Café”.

Jesienią 1989 roku przygotowywałem rozmaite piosenki dla Roxette. „Run Run Run” i „Another Place, Another Time” z „Heartland Café” długo były mocnymi kandydatami, więc nagraliśmy bardziej „roxette’owe” dema. „Run Run Run” była moim faworytem, uważałem, że miała duży potencjał.

– wspomina Per Gessle.

Te dwa utwory nigdy jednak nie doczekały się pełnych, studyjnych wersji. Chociaż wciąż byliśmy w trasie, promując „Look Sharp!” i „It Must Have Been Love”, znalazłem czas, by napisać nowe piosenki. Większość z nich była przystosowana do wokalu Marie i ostatecznie wybraliśmy właśnie te.

– dodaje muzyk.

Inne znalezione w archiwach dema z 1990 roku to: „Small Talk”, „Church Of Your Heart”, „Physical Fascination”, „Things Will Never Be The Same”, „I Remember You” oraz przede wszystkim B-side „The Sweet Hello, The Sad Goodbye” – jedna z najlepszych piosenek, która nigdy nie trafiła na album. Utwór, choć nie pojawił się na płycie, znalazł uznanie fanów i innych artystów, w tym amerykańskiej wokalistki Laury Branigan, która nagrswój cover.ała