Dziś Bob Marley skończyłby 65 lat! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Dziś Bob Marley skończyłby 65 lat!

Dziś Bob Marley skończyłby 65 lat!

Niezapomniany artysta wciąż pozostaje nieustającym źródłem inspiracji.

Niezapomniany artysta wciąż pozostaje nieustającym źródłem inspiracji.

Nie ma chyba na świecie osoby, która by go nie znała. Dziś Robert Nesta Marley – znany po prostu jako Bob obchodziłby 65 urodziny. Jedyne, co pewnie zmieniłoby się u niego, to dredy – z czarnych na stalowoszare jak przystało na pana w takim wieku.

Taka właśnie była jego filozofia życiowa. Przekazywał ją w tym, co tworzył i w sposobie życia. Z całą pewnością wpływ na jego światopogląd miały jego osobiste doświadczeni/ Przyszedł na świat w 1945 roku jako dziecko białego brytyjskiego oficera i jamajskiej piosenkarki.

Walczył o zalegalizowanie marihuany, ale miał w tej kwestii zdrowe podejście. „Zioło jednoczy ludzi – mawiał, jednak „gdyby marihuana była legalna, nie było by takiej przyjemności z jej palenia”. Sprzeciwiał się systemowi i walczył o to, żeby każdy był indywidualnością, a nie podporządkowywał się.

Jego życie intensywne, ale krótkie, dało światu niejeden niezapomniany i wspaniały utwór. Cała twórczość podporządkowana jednemu pragnieniu – żeby miłość i pokój panowała na całym świecie. Marley żył tak jak śpiewał – intensywnie i energicznie. Było to pasmo nieustającego śpiewu, tańca i romansów.

Niekoronowany król reggae i Jamajki, ale przede wszystkim pozytywnych wibracji. W końcu kto nie zna takich utworów jak „No woman no cry”, „Don’t worry be happy”, „Redemption song” czy „Get up, Stand up” ? Niezliczone rzesze artystów wzorowały się na jego twórczości. Mimo krótkiego życia, wydał dużo albumów, którymi wciąż możemy się cieszyć.

Bob Marley zmarł w 1981 roku w wyniku przerzutów nowotworu. Wielu zadaje sobie pytanie, jak zmieniłaby się jego muzyka, gdyby wciąż żył.