Co wiesz o Sade? QUIZ » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Co wiesz o Sade? QUIZ

Co wiesz o Sade? QUIZ

Poczytaj, posłuchaj, sprawdź swoją wiedzę!

Poczytaj, posłuchaj, sprawdź swoją wiedzę!

, czyli Helen Folasade Adu, urodziła się 16 stycznia w 1959 roku w Nigerii. Jest córką nigeryjskiego ekonomisty i angielskiej pielęgniarki. W wieku czterech lat rodzice rozstali się, a matka zabrała Sade wraz z jej starszym bratem do Anglii.

Przyszła gwiazda wychowywała się na takich artystach jak Curtis Mayfield, Donny Hathaway, czy Bill Withers, którzy reprezentują falę amerykańskiej muzyki soul z lat siedemdziesiątych. Początkowo śpiewanie nie sprawiało jej specjalnej przyjemności i robiła to jedynie w zastępstwie, dopóki jej znajomi z zespołu nie znajdą wokalistki.

Jak to z chwilowymi zajęciami bywa, śpiewanie stało się dla

Dzięki niewymuszonej elegancji i delikatności swoich utworów, które szybko zapadały w serca słuchaczy,

otrzymała nagrodę BPI w kategorii Najlepszy Album i nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza Debiutantka. Kolejny album „Promise „, wydany rok później, również zachwycił fanów i krytyków. Po trzech kolejnych latach

W 1996 nadszedł czas podsumowań. Piosenkarka zebrała swoje najlepsze utwory i wydała płytę „The Best Of”. W 2000 pojawiła się „Lovers Rock” gdzie artystka wraca do swoich wczesnych dokonań. Dwa lata później wydany zostaje album zbierający utwory z trasy koncertowej „Lovers live”.

Wspaniały głos i aranżacje utworów powodują, że wydanie kolejnej płyty po ośmioletniej przerwie jest niepowtarzalnym wydarzeniem artystycznym.