Strona Główna > Premiery płytowe 08.03.2010

Premiery płytowe 08.03.2010

Co nowego w sklepach muzycznych?

Co nowego w sklepach muzycznych?

Kayah & Royal Quartet – Kayah & Royal Quartet, Kayax/Agora

Płyta nagrana przez Kayah wspólnie z kwartetem smyczkowym Royal Quartet. Na albumie znalazły się wybrane przez Kayah, najbardziej osobiste utwory. W większości są to doskonale znane piosenki z repertuaru artystki, jednak zagrane w zaskakujących aranżacjach oraz zaśpiewane w niezwykły sposób. Aranże na kwartet smyczkowy opracowali tak znakomici muzycy jak Krzysztof Herdzin, Wojciech Blecharz, Maciej Zieliński, Krzysztof Pszona, Urszula Borkowska, Bartłomiej Wąsik, a utwór „W bursztynowej wieży” znany z ostatniej płyty Kayah „Skała” został zaaranżowany przez sam kwartet Royal.

Gorillaz – Plastic Beach, EMI Music Poland

Pięć lat po publikacji „Demon Days” Murdoc Niccals i spółka powracają z nową płytą Gorillaz. Zespół zamieszkał i nagrywa na tajemniczej, dryfującej wyspie na środku Południowego Pacyfiku. To nowe centrum dowodzenia nosi nazwę „Plastic Beach” i jest zbieraniną śmieci, resztek i odpadów pozostawionych przez człowieka. Plastic Beach leży w punkcie najbardziej oddalonym od jakiegokolwiek lądu na świecie, w najbardziej odludnym miejscu na Ziemi. Najsłynniejszy animowany zespół świata Gorillaz powstał w 1998 roku i sprzedał dotychczas 12 milionów egzemplarzy swoich 2 płyt: Gorillaz (2000) i Demon Days (2005). Gorillaz wspięli się na szczyty list przebojów w kilkunastu krajach i otrzymali liczne nagrody, w tym Grammy, Novello, VMA i EMA.

Muchy – Notoryczni Debiutanci, Sony Music

Sukces debiutanckiej płyty Much „Terroromans” potwierdził, że brakowało w Polsce młodej grupy z charyzmą, wyrazistym inteligentnym przekazem i własnym pomysłem na granie, który nie byłby tylko kopią zachodnich wzorów. Muchy wniosły na polską scenę tak wytęskniony powiew świeżości. Ich ambicje sięgają jednak znacznie dalej, o czym przekonuje najnowszy krążek poznaniaków: „Notoryczni debiutanci”. Nagrywany pod pieczą Marcina Borsa, znanego ze współpracy m.in. z Kasią Nosowską i Hey, pokaże nieco inne oblicze zespołu – nie mniej zadziorne i przebojowe, a równocześnie nieco poważniejsze, bardziej refleksyjne. Pierwszy singel nosi tytuł „Przesilenie”.

Różni wykonawcy – Almost Alice, EMI Music Poland

„ALMOST ALICE” to kompilacja 16 utworów, zawierająca piosenkę ilustrującą napisy końcowe filmu „ALICJA W KRAINIE CZARÓW” – „Alice (Underground)” autorstwa Avril Lavigne w produkcji Butcha Walkera. To eklektyczny zestaw premierowych piosenek znanych artystów, które powstały z inspiracji jednymi z najbardziej charyzmatycznych postaci w historii literatury, np. „In Transit” w wykonaniu Marka Hoppusa i Pete’a Wentza. Znajdziemy na niej także utwory zespołów The All-American Rejects, Shinedown, 3OH!3, Franz Ferdinand i All Time Low. Jedyną piosenką z disnejowskiej animowanej „Alicji w Krainie Czarów” (1951) na płycie jest „Very Good Advice” w wykonaniu Roberta Smitha.

Ścieżka Dźwiękowa – Alice in Wonderland, EMI Music Poland

Ścieżka dźwiękowa „Alicji w Krainie Czarów” to zapis muzycznych pejzaży mistrzowsko nakreślonych przez Danny’ego Elfmana do niecierpliwie wyczekiwanego filmu Tima Burtona z udziałem Johnny’ego Deppa, Anne Hathaway i Heleny Bonham Carter. Elfman zapracował na miano jednego z czołowych kompozytorów filmowych Hollywood. Jego charakterystyczną muzykę można usłyszeć w niemal 50 filmach, m.in. w „Charlie’m i fabryce czekolady”, „Obywatelu Milku”, „Chicago”, „Batmanie” i „Spidermanie”.

Ścieżka Dźwiękowa – Beats of Freedom – Zew wolności, EMI Music Poland

Ścieżka dźwiękowa filmu „Beats of Freedom”, który jest podróżą przez trzy dekady polskiej muzyki: od przełomowego dla wielu młodych ludzi koncertu The Rolling Stones w Warszawie w kwietniu 1967 r., poprzez przemiany po strajkach sierpniowych 1980 r., boom rocka (Maanam, Perfect, Republika, TSA, Turbo), festiwal w Jarocinie i powstanie punk rocka (Kryzys, Brygada Kryzys, Dezerter), stan wojenny, kryzysową rzeczywistość lat 80. po zmierzch PRL i wielkie przemiany demokratyczne 1989 r. Film pokazuje, jak zmieniała się muzyka i obyczaje pod wpływem rzeczywistości i jak zmieniało się pokolenie wychowane na rocku lat 80. Dwupłytowy album będzie zawierał najbardziej znaczące przeboje tamtych lat.

Jimi Hendrix – Valleys Of Neptune, Sony Music

„Valleys Of Neptune” to trwający ponad 60 minut studyjny album Jimi Hendrixa, na którym znalazło się dwanaście niepublikowanych wcześniej utworów. Płyta zawiera m. in. nagrania, które powstały pomiędzy lutym a majem 1969 roku, kiedy to zespół The Jimi Hendrix Experience pracował nad kontynuacją wydanego rok wcześniej albumu „Electric Ladyland”. Tytułowy „Valleys Of Neptune” to utwór cieszący się największą popularnością ze wszystkich nie wydanych oficjalnie dzieł Hendrixa. Znajdziemy tu również niezwykle ekscytujące aranżacje klasycznych utworów Mistrza „Red House”, „Fire” oraz „Stone Free”. Ponadto album zawiera niepublikowane dotąd studyjne wersje utworów „Bleeding Heart” Elmora Jamesa oraz „Sunshine Of Your Love” Cream w interpretacji Jimi Hendrixa.

Rahim – Podróże po amplitudzie, MaxFloRec

Rahim chyba dłużej się zmagał z myślą zrobienia solowego albumu, niż zajęło mu jego napisanie, nagranie i wydanie. Jak sam niejednokrotnie podkreśla: „Najtrudniejszą rzeczą było przełączenie pstryczka w umyśle. Po uczynieniu tego wszystko ruszyło lawinowo”. Album jest zbiorem 17 utworów o przeróżnej tematyce i zróżnicowanych klimatach, dających zarazem poczucie spójności. Produkcja zajęli się różni młodzi, a zarazem utalentowani producenci, zaś sam autor skupił się na warstwie lirycznej. Wśród gości pojawiły się takie persony jak: Abradab, Fokus, Lilu i GrubSon.