Strona Główna > Premiery płytowe 15.03.2010

Premiery płytowe 15.03.2010

Co nowego w sklepach muzycznych?

Co nowego w sklepach muzycznych?

Muniek – Muniek, Sony Music

Zygmunt Staszczyk – częstochowianin z urodzenia, warszawiak z wyboru – z niejednego już pieca chleb jadł. 28 lat temu założył T.Love, formację bez której polski rock byłby uboższy i mniej kolorowy. Teraz zdecydował się na wydanie solowej płyty – „Muniek”. Producentem materiału jest Janek Benedek, a zespół uzupełniają: perkusista Ułan (na koncertach wymiennie z Budzikiem, grającym na bębnach technicznym T.Love), basista Jacek Szafraniec i klawiszowiec Michał Marecki. W dwóch utworach usłyszymy też wyjątkowe wokalistki: Korę („Njutella Marcella”) i Annę Marię Jopek („Dzieje grzechu”).

The White Stripes – Under Great White Northern Lights, Sonic Records

Według zapowiedzi wydawcy „to jest album, który przejdzie do historii jako jeden z najbardziej porywających dokumentów koncertowych pierwszej dekady XXI wieku”. Zarejestrowany podczas trasy po Kanadzie w 2007, zawiera dodatkowo 90-minutowy film DVD. „Under Great White Northern Stars” koncentruje się na ciężkim, mocnym, hard-rockowym graniu, w którym słychać echa tak obowiązkowych wpływów, jak Led Zeppelin, Black Sabbath i Deep Purple, jak i cokolwiek już zapomnianych wykonawców, w rodzaju Blue Cheer i Big Brother And The Holding Company.

Serj Tankian – Elect The Dead Symphony, Warner Music Poland

Nowa płyta Serja Tankiana – zdobywcy nagrody Grammy, wokalisty grupy System Of A Down i jednego z najbardziej charyzmatycznych rockowych frontmanów – zawiera symfoniczne interpretacje wydanego w 2008 roku albumu „Elect The Dead” w wykonaniu Serja i Auckland Philharmonia Orchestra. Koncert miał miejsce w ratuszu największego miasta Nowej Zelandii. Płyta została zmiksowana przez holenderskiego muzyka Junkie XL znanego z remiksów dla takich artystów jak między innymi Britney Spears, Beastie Boys, Coldplay, Michael Bublé, czy Madonna.

Iowa Super Soccer – Stories Without Happy Ending, Gustaff Record

Druga płyta Iowa Super Soccer jest połączeniem wokali rodem z The Walkabouts i Cowboy Junkies, melodyjnych prostych kompozycji przypominających 10 000 Maniacs, Sophie Zelmani, The Sundays, czy zespołów z kultowej wytwórni Sarah Records. Zmiany personalne w zespole odświeżyły brzmienie, sprawiając, że tych 12 piosenek tworzy przyjemną atmosferę, której brakuje w dzisiejszych produkcjach przepełnionych technicznymi nowościami. Utworem singlowym, już granym przez wiele rozgłośni radioWych jest piosenka „My World”, do której powstał także teledysk.

Broken Bells – Broken Bells, Sony Music

Broken Bells to nowy zespół Danger Mouse’a i wokalisty The Shins. Ten pierwszy dał się poznać jako genialny producent, stojący za sterami takich kapel jak Gnarls Barkley (’Crazy’) i Gorillaz, czy twórca charakterystycznego brzmienia Becka. Drugi, James Mercer śpiewa w alternatywno-popowej grupie The Shins, odnoszącej spore sukcesy w Stanach. Ich wspólny album to dziesięć chwytliwych i świetnie wyprodukowanych kawałków. Wśród nich 'The High Road’ – singiel promujący całe wydawnictwo. Obaj muzycy grali tu na wszystkich instrumentach (oprócz pojawiającej się tu i ówdzie sekcji smyczkowej).

Aga Zaryan – Looking Walking Being, Blue Note/EMI Music Poland

Piąta już płyta to autorski album z tekstami piosenek wokalistki Agi Zaryan i wierszami współczesnej amerykańskiej poetki Denise Levertov. Muzykę skomponowali: Michał Tokaj, Larry Koonse (znany ze współpracy z Natalie Cole czy Dianą Krall), David Dorużka i Zbigniew Wegehaupt. Nagrane zostało dwanaście utworów, w których słychać wpływy bossa novy, samby, rytmów afrykańskich, jazzu, a nawet jazzrocka! Kompozycje zaskakują świeżością i bogactwem tradycji. Stylistycznie materiał na nowa płytę różni się od dotychczasowych dokonań artystki. Ze względu na różnorodność, pozostaje jednak w nurcie szeroko rozumianej muzyki jazzowej.

Paprika Korps – Metalchem, Karrot Kommando

Album „Metalchem” swoją nazwą nawiązuje do historycznej dzielnicy Opola, gdzie materiał powstawał i której klimat, zdaniem muzyków, odcisnął się zarówno na warstwie muzycznej jak i tekstowej. Zawierać będzie 14 kompozycji utrzymanych w charakterystycznej wypracowanej przez zespół konwencji heavy-reggae łączącej karaibski groove i dubowe brzmienia z elementami alternatywnego rocka, psychodelii, a nawet nowej fali.

John Mayer – Battle Studies, Sony Music

Album 'Battle Studies’ już zdążył w USA przynieść Johnowi kolejny #1, a także hity 'Who Says’ i 'Heartbreak Warfare’. Akustyczny rock z romantycznymi tekstami po raz kolejny udowodnił przewagę dobrych kompozycji nad skomplikowaną studyjna produkcją – mimo iż cała płyta przygotowywana była w domowym studio Mayera (a ostatnie szlify naniesiono na nią w słynnym Capitol Studios w Los Angeles), wciąga od pierwszego do ostatniego utworu. Jak twierdzi sam artysta – jego celem było nawiązanie do stylistyki kalifornijskiego pop-rocka lat 70 i 80 tych, kiedy siła utworu tkwiła w samych piosenkach, ich prostocie i melodyjności.

Marina and The Diamonds – The Family Jewels, Warner Music Poland

Urodzona w Walii, w połowie greczynka, już przed wydaniem debiutanckiego albumu została okrzyknięta nową nadzieją muzyki pop i następczynią Kate Bush. Od delikatnych fortepianowych ballad przez ciężkie syntetyczne brzmienia, instrumenty dęte i niezwykle zróżnicowane style wokalne – Marina wprowadza „pop music” na nowy, wyższy poziom.

Płyta została przygotowana we współpracy ze znanymi producentami – Liamem Howe, Richardem Stannardem (Spice Girl, Kylie Minogue), Pascalem Gabrielem (Little Boots, Dido) i Gregiem Kurstinem (Britney Spears, Nelly Furtado, Red Hot Chili Peppers).

źródło: mat.prasowe