Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA]

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA]

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA]

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA]

Galeria zdjęć z miejsca wypadku

Dalsza relacja

13.28 „Był głuchy stuk i buchnął płomień” – świadkowie o katastrofie

13.24 Znaleziono czarna skrzynkę samolotu – poinformowała agencja Interfaks.

13.15 Józef Kowalczyk, nuncjusz Apostolski: „Oddali życie w imię prawdy i wolności”

13.13 Dziś po południu w Warszawie będzie rozdawane specjalne wydanie bezpłatnego dziennika „Metro” o katastrofie.

13.12 – Dzisiejszy dramat jest tragicznym zbiegiem okoliczności, który sprawia, że jego miejsce staje się mistyczne. Prezydent Rosji zapewnił, że zrobi wszystko, aby wyjaśnić okoliczności katastrofy – powiedział Miedwiediew.

13.10 Dmitrij Miedwiediew rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Zapewnił, że polscy prokuratorzy dostaną natychmiast wizy, aby móc pracować na miejscu tragedii.

13.09 Tłumy ludzi są pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

13.04 W katastrofie zginęli też dowódcy wojska. Zastępcy przejmują dowodzenie.

13.01 – Żal mi bardzo pani Anny Walentynowicz, żal – mówi Tadeusz Mazowiecki w TVN24. Wymienia kilka innych nazwisk.

12.55 – Dwóch przedstawicieli władz wyszło do dziennikarzy w Smoleńsku. Szef komisji śledczej przy tutejszej obwodowej prokuraturze potwierdził, że zginęło ponad 80 osób. Przedstawiciel tutejszego gubernatora dodał, że na miejsce ma przyjechać Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Spraw Nadzwyczajnych i Władimir Putin. Nie wyklucza się, że był to błąd człowieka dlatego, że załoga – jak twierdził – lądowała tu niejako na własną odpowiedzialność, ponieważ tutejsze lotnisko doradzało, żeby lądowali w Mińsku – relacjonuje reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz.

12.52 Marek Suski, poseł PiS obecnie jest na miejscu, w Smoleńsku. – To największy dramat w historii Polski. Nie zginęło jeszcze tak wielu ludzi, którzy rządzili naszym państwem. Nie ma już Prezydenta, nie ma prezesa Narodowego Banku Polskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Gosiewskiego i innych – mówił zaraz po katastrofie Suski. – Jestem w tej chwili na mszy w Katyniu. Teraz tu wszyscy płaczą – dodał. Marek Suski na miejsce przybył nie rządowym samolotem, ale pociągiem.

12.50 To bardzo smutna lista nazwisk – mówi b. premier Tadeusz Mazowiecki w TVN24. – Straszna katastrofa. Polska bardzo wiele straciła dzisiaj. Zginęli na posterunku, kiedy jechali oddać hołd – dodał. – Mazowiecki mówi, że Lecha Kaczyńskiego poznał w 1980 roku. – Współczuję jego bratu. Różni mnie z nim wiele, ale to nie jest czas na różnice – mówił w TVN24.

12.45 Na miejscu katastrofy pracuje 134 ratowników i 50 sztuk sprzętu. Poza tym w akcji ratowniczej uczestniczą grupy operacyjne FSB, milicji i służb ratowniczych ze Smoleńska. Z Moskwy przylecą dwa śmigłowce ministerstwa ze specjalistami medycyny sądowej.

12.43 Załoga samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego była informowana przez białoruskich kontrolerów lotu o niesprzyjających warunkach pogodowych i otrzymała propozycję, by wylądować w Moskwie albo w Mińsku – poinformowała agencja ITAR-TASS. Podała to rzeczniczka głównego zarządu ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie smoleńskim Irina Andrianowa. To załoga zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku.

12.38 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło specjalną linię dla krewnych osób znajdujących się na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Nr tel.: 22 601 58 24.

12.33 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał na ręce marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego kondolencje w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem.

12.29 Dzwon Zygmunta o godz. 12 obwieścił Krakowowi i Polsce żałobę – powiedział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. – Co nam pozostaje: wielki ból i żałoba – powiedział metropolita krakowski.

12.28 Władimir Putin złożył kondolencje premierowi Tuskowi i całemu narodowi polskiemu.

12.25 Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożył kondolencje. Zginął ” jego przyjaciel i wielki polski polityk, prezydent Polski, Lech Kaczyński”.

12.23 Na miejsce katastrofy leci naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych w celu wzięcia udziału w oględzinach i zabezpieczeniu materiału dowodowego – poinformował PAP płk Mikołaj Przybył z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

12.20 Zebrani na cmentarzu w Katyniu wyruszają do Smoleńska

12.18 Na miejscu jest reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz. Dziennikarzy nie wpuszczano na lotnisko teren jest otoczony. Miejsce katastrofy jest widoczne z daleka. – Widać z daleka szczątki samolotu. Świadkowie mówią, że samolot krążył wokół lotniska. Nie wiadomo, czy nie mógł wylądować. Niektórzy mówią że gubił paliwo, w momencie podchodzenia do lądowania zahaczył lewym skrzydłem o drzewo i runął rozpadając się na kawałki – relacjonuje w TOK FM Marcin Wojciechowski z „Gazety Wyborczej”.

12 .16 Posłanka Beata Kępa w TVP Info płacze. Wymienia nazwiska partyjnych kolegów. Łamie się jej głos.

12.12 W całym kraju odwoływane sa imprezy kulturalne i sportowe.

12.10 96 ofiar – to najnowszy bilans podawany przez rosyjskie władze w Smoleńsku.

12.05 Arcybiskup, metropolita warszawski,Kazimierz Nycz apeluje o modlitwę za tych, którzy zginęli i za ich rodziny. – To jest wydarzenie o wielkich konsekwencjach. Ważne, żeby modlitwa obejmowała wszystkich i całą naszą Polskę kochaną. Bądźmy solidarni. Nie wiem, czy są katastrofy o podobnym wymiarze – mówił Nycz.

12.03 Z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostaną ogłoszone przyspieszone wybory, powiedział rzecznik rządu, Paweł Graś. – Marszałek już automatycznie przejął obowiązki prezydenta – powiedział Graś

11.49 Kwaśniewski pytany przez Jacka Pałasińskiego, dlaczego nie było go w prezydenckim tupolewie – Bo nie zostałem zaproszony, ale nie rozmawiajmy o tym teraz – mówił w TVN24.

11.46 Minuta ciszy w TVN24.

11.44 Marek Jurek – Oni nie powinni lecieć razem – mówił w TVN24.

11.43 Dramat ludzi, dramat rodzin, dramat w państwie – mówi Józef Oleksy – To może zaszkodzić sprawności niektórych służb przynajmniej na jakiś czas – mówił w TVN24.- Dlaczego tak się działo, że te maszyny latały, skoro było wiadomo, że są w fatalnym stanie.

11.38 Setki osób gromadzą się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Mieszkańcy stolicy przynoszą bukiety kwiatów, wielu modli się w ciszy i skupieniu.

11.37 Na cmentarzu wojskowym w Katyniu, krótko po godzinie 12.30 czasu lokalnego, rozpoczęła się masz święta w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

11.36 Przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi – poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji. – Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi w czasie manewru lądowania – przekazał rozmówca agencji.

11.35 Żałoba na stronie prezydent.pl. „Ciągle czekamy na potwierdzone informacje o liczbie ofiar. Głęboko wierzymy, że nie są prawdziwe nieoficjalne informacje o tym, że nikt z obecnych na pokładzie nie przeżył. Gdy tylko dostaniemy potwierdzone dane o liczbie ofiar i poszkodowanych, poinformujemy o nich na stronie.”

11.33 Premier Donald Tusk odbył długą rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu Tu-154 – poinformowało przed południem Centrum Informacyjne Rządu.

11.30 Kwaśniewski mówi w TVN24, że marszałek Sejmu ma 14 dni na ogłoszenie daty nowych, przeterminowych wyborów. Muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od ogłoszenia decyzji.

11.23 Flaga na Pałacu Prezydenckim opuszczona do połowy masztu. Nie ma na razie informacji o żałobie narodowej. Decyzję taką może podjąć marszałek Bronisław Komorowski, który teraz jest osobą pełniącą obowiązki prezydenta.

11.17 Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent mówi w TVN24: To dramatyczny, przeklęty Katyń. – Znajomi do nas dzwonili, pytali, czy nas tam nie ma. Każda następna minuta była bardziej dramatyczna – mówił.- TO jest rana, którą będzie trudno zabliźnić.

11.10 Posiedzenie rządu zaplanowano na godz. 13.

11.08 – Na pokładzie wg listy pasażerów 89 osób, jedna się nie stawiła – mówił Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ. – Wszystkie 88 osób, które znajdowały się na pokładzie zginęły – dodał. Na pokład nie wsiadła Zofia Kruszyńska z Kancelarii Prezydenta.

11.04 Rosyjska prokuratura podała, że na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu wysłano najbardziej doświadczonych śledczych.

11.00 Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, zwrócił się do prokuratora generalnego, by wszczęte zostało śledztwo ws. katastrofy prezydenckiego samolotu.

10.58 Msza św. żałobna za ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego odbędzie się o godzinie 17.30 w Katedrze Wawelskiej. Nabożeństwo koncelebrował będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

10.55 – Polski samolot prezydencki Tu-154 rozbił się w czasie czwartego podejścia do lądowania na lotnisku Siewiernyj koło Smoleńska – poinformowała telewizja Wiesti-24. Do katastrofy doszło w warunkach gęstej mgły – przekazała stacja.

10.53 Lech Wałęsa – To nieszczęście drugie po Katyniu. Zginęła elita naszego kraju – mówił w TVN24. – Strata wielka dla narodu – dodał.

10.51 Prezydent Polski Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w Rosji, poinformował rzecznik regionu Smoleńsk, gdzie doszło do katastrofy.

10.47 Tadeusz Cymański z PiS – Nie chce się wierzyć, że to wydarzenie miało miejsca. Może nas skłoni do refleksji, że nie jesteśmy reżyserami własnego życia – mówił.

10.45 Premier płakał, kiedy się o tym dowiedział – mówi Radosław Sikorski w Radiu Zet.

10.40 Według władz Smoleńska na razie nie odnaleziono „czarnych skrzynek” prezydenckiego Tupolewa.

10.39 Paweł Graś, rzecznik rządu, mówi w TVN24 – Wszyscy ministrowie jadą do Warszawy. Marszałek Komorowski jest w kontakcie z premierem.

– Dla wszystkich to potężny szok – mówił. Potwierdził wszystkie nazwiska przedstawicieli Parlamentu, najwyższych władz, członków rodzin katyńskich, funkcjonariuszy BOR – mówił.

10.38 Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje – powiedział rzecznik MSZ.

10.37 Miller w TVN24 mówił, że za wcześnie, by mówić, kiedy odbędą się wybory prezydenckie.

10.35 Jerzy Szmajdziński obchodził wczoraj urodziny – mówił Leszek Miller w TVN24.

10.34 Stefan Niesiołowski w TVN24: – Nie mogę mówić składnie, to straszne, straszne – mówi łamiącym się głosem. – Brakuje słów. Spory są nieważne, kłótnie są nieważne, trzeba się modlić – dodał. – Trzeba oddać hołd tym, którzy zginęli.

10.33 Na miejscu katastrofy pracują służby ratownicze. Nad lotniskiem wciąż unosi się mgła.

10.31 Korespondent Faktów relacjonuje z miejsca katastrofy – Jest tutaj atmosfera ponura. Dziennikarze nie mogą podejść do wraku – mówi Andrzej Zaucha.

10.29 Na pokładzie byli też Izabela Jaruga-Nowacka

10.27 TVN24 pokazuje zdjęcia z miejsca katastrofy. Z samolotu zostały tylko kawałki, zgliszcza. Na miejscu na razie panuje chaos.

10.22 Agencja Reuters podaje, że zginęło około 130 osób. Informację przekazały władze okręgu smoleńskiego. Na pokładzie samolotu były 132 osoby.

10.20 Według nieoficjalnych informacji lotnisko w Smoleńsku nie jest przygotowane na lądowanie samolotów przy mgle.

10.19 Zgodnie z Konstytucją władzę w Państwie przejmuje Marszałek Bronisław Komorowski.

10.17 Mówi, że zna pełną listę nazwisk, ale nie chce jej upubliczniać – Najpierw podamy te informacje rodzinom – mówił Borusewicz.

10.16 Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu mówił w TVN24 – Straszna, niespodziewana tragedia.

10.15 W lesie katyńskim, gdzie miały odbywać się uroczystości trwa mdlitwa. Ludzie płaczą.

10.12 Najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu – poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. W resorcie organizuje się sztab kryzysowy.

10.08 Zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Wszyscy ministrowie są w drodze do Warszawy.

10.02 Na pokładzie byli: para prezydencka, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, posłowie

10.00 Prócz prezydenckiej pary wraz z Lechem Kaczyńskim w Katyniu mieli być m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz szef NBP Sławomir Skrzypek.

9.54 Samolot rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego.

9.50 Premier Donald Tusk leci z Gdańska do Warszawy – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Uczestnicy uroczystości katyńskich modła się za dusze ofiar.

9.40 Ciała są wydobywane.

9. 28 Gazecie.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski mówi, że samolot przy lądowaniu zahaczył o drzewa. – Wygląda to bardzo źle – powiedział rzecznik MSZ. – Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo. Pożar jest już ugaszony – powiedział PAP Paszkowski.

9.23 Pierwsza pilna informacja – samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku.

za gazeta.pl