Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże "Katyń" Wajdy » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże “Katyń” Wajdy

Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże „Katyń” Wajdy

Emisję filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy zapowiedziała telewizja Rossija. Będzie to drugi pokaz tego obrazu w państwowej ogólnokrajowej telewizji rosyjskiej.

Emisję filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy zapowiedziała telewizja Rossija. Będzie to drugi pokaz tego obrazu w państwowej ogólnokrajowej telewizji rosyjskiej.

Telewizja państwowa Rossija zapowiedziała w niedzielę w głównym wydaniu swojego magazynu informacyjnego Wiesti, że wieczorem pokaże film „Katyń” Andrzeja Wajdy. Projekcję dramatu Wajdy zaplanowano na 21.20 czasu moskiewskiego (19.20 czasu polskiego), w najlepszym czasie antenowym.

Dramat Wajdy telewizja Rossija po raz pierwszy wyświetliła 2 kwietnia w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Ocenia się, że obejrzało go wtedy 7 proc. rosyjskich widzów. Reżyser wyznał wówczas przed projekcją, iż nie sądził, że tego dożyje.

– Był taki wiersz Adama Mickiewicza – „Do przyjaciół Moskali”. My też chcieliśmy, aby ten film był skierowany do przyjaciół, z otwartością i nadzieją na wzajemne zrozumienie – mówił Wajda.

Obraz Wajdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć – zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną – rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić „Katyń” do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej w związku z sobotnią katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób.