James Cameron znów oskarżony o plagiat » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > James Cameron znów oskarżony o plagiat

James Cameron znów oskarżony o plagiat

Pisarka Kelly Van oskarża Jamesa Camerona o kradzież pomysłu na film „Avatar”.

Pisarka Kelly Van oskarża Jamesa Camerona o kradzież pomysłu na film „Avatar”.

Van utrzymuje, że Cameron oparł scenariusz na jej internetowej książce „Sheila the Warrior: The Damned? „. Reżyser broni się twierdząc, że nigdy nie widział dzieła Van na oczy, jednak autorka zdążyła już złożyć pozew do sądu, w którym oskarża Camerona o plagiat. Van pisze w pozwie, że „wygląd, zachowanie, moce i rytuały członków rasy Na’vi są w całości ściągnięte z jej książki”.

– Te oskarżenia są absolutnie bezpodstawne – oświadczył rzecznik studia 20th Century Fox. – James Cameron rozpoczął pracę nad „Avatarem ” na długo przed tym, jak pani Van zaczęła pisać swoją książkę.

Cameron zapewnia, że zakończył pracę nad scenariuszem do „Avatara” w 1998 roku, jednak prawnik Kelly Van zna inną wersję wydarzeń.

– Według naszej wiedzy, scenariusz do „Avatara” został ukończony w 2007 roku – tłumaczy Kevin Mirch. – Pani Van napisała swoją książkę w 2000 roku, a trzy lata później opublikowała ją w internecie. „Avatar” powstał o wiele później.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku chiński sąd oddalił pozew niejakiego Zhou Shaomou, który oskarżał Camerona o plagiat jego powieści „The Legend of the Blue Crow „.

Film „Avatar ” trafił do polskich kin w grudniu 2009 roku.

źródło:megafon.pl