Centrum Hewelianum w Gdańsku - jeden z 7 cudów Polski? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Centrum Hewelianum w Gdańsku – jeden z 7 cudów Polski?

Centrum Hewelianum w Gdańsku – jeden z 7 cudów Polski?

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już za kilkanaście dni. Kolejną propozycją Jest gdańskie Centrum Hewelianum. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie koniecznie, naprawdę warto się tam wybrać! 

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już za kilkanaście dni. Kolejną propozycją Jest gdańskie Centrum Hewelianum. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie koniecznie, naprawdę warto się tam wybrać! 

Poznaję, wypoczywam, uczę się – to hasło, które przyświeca realizatorom Programu Hewelianum zakładającego budowę nowoczesnego centrum edukacji i poznawania wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku – Centrum Hewelianum.

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Tu można poznawać, uczyć się i wypoczywać interaktywnie, kreatywnie, innowacyjnie!

Jest to miejsce edukacyjno- rekreacyjnym adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozciągający się u stóp Krzyża Millenijnego widok na panoramę zabytkowego miasta i industrialny teren stoczni, malowniczy park oraz zespół odrestaurowanych XIX – wiecznych obiektów militarnych mieszczących interaktywne wystawy – to dzisiejszy obraz gdańskiego Grodziska .

Początki Programu Hewelianum sięgaja roku 1997, kiedy narodził się pomysł utworzenia nowoczesnego centrum łączącego rekreację i edukację a także popularyzację nauk przyrodniczych. A wszystko to w centrum Gdańska, na Górze Gradowej , na terenach fortyfikacji miejskich z XIX w.

W wysoko rozwiniętych krajach zachodnich tego typu centra stanowią ważny element edukacji najmłodszego pokolenia – nauka poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie stanowią dzisiaj uznany kierunek innowacyjnego kształcenia. Realizacji tych zadań towarzyszy aspekt rekreacyjny – możliwość miłego spędzenia czasu przez dorosłych i dzieci. Nowatorskość pomysłu polegała na połączeniu przeszłości związanej z miejscem i przyszłości, związanej z edukacją.

Dzisiaj wiemy, że pomysł był doskonały. Centrum Hewelianum jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Europie , gdzie historyczne obiekty inżynierii wojskowej stanowią bazę dla Centrum Odkrywania Wiedzy.

Podstawowym celem projektu jest włączenie obszaru pofortecznego w aktywną „tkankę miejską”, świadomość gdańszczan i odwiedzających miasto, turystów. Staje się to możliwe dzięki współpracy zainteresowanych środowisk, pasjonatów, naukowców, historyków oraz instytucji publicznych.

Fort Grodzisko to także park ze stawem (pozostałość po dawnej, mokrej fosie). Znajdują się tu trzy użytki ekologiczne, w których schronienie znajduje rzadko spotykany pasikonik wątlik oraz nietoperze. Ze wzgórza rozpościera się wspaniała panorama na sławną stocznię i zabytki Gdańska.

Poniżej prezentujemy film promujący gdańskie Centrum Hewelianum:

Czy Centrum Hewelianum w Gdańsku zasługuje na miano cudu?

Koniecznie oddaj swój głos w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!