W rejonie Gór Świętokrzyskich już od lat siedemdziesiątych XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady największych stworzeń w dziejach Ziemi – dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich tropy, dr Gerard Gierliński – pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozpoczął badania na tym terenie. Okazało się, że w Bałtowie na skale zwanej przez mieszkańców „Czarcią Stopką” są ślady nie diabła – jak głosiła miejscowa legenda, ale groźnego allozaura. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów – allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Odkrycie to wywołało zainteresowanie nie tylko mediów, ale i lokalnej społeczności.
Dla działających na terenie gminy Bałtów Stowarzyszenia „Delta” i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska. Początkowo figury prehistorycznych gigantów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.
Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego (obecnie JuraPark Bałtów). Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 roku . Od tego momentu stał się on wizytówką województwa świętokrzyskiego przyciągającym rzesze turystów z całej Polski.
Co roku bramy JuraParku przekracza ponad 300 tysięcy turystów. Z roku na rok park się rozwija, przybywają nowe modele dinozaurów, wzbogacana jest również oferta edukacyjna.
Jesteście ciekawi jak wygląda JuraPark? Obejrzyjcie film promocyjny:
from
Czy JuraPark zasługuje na miano jednego z siedmiu cudów Polski?
Weź udział w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!