JuraPark Krasiejów - czy będzie jednym z 7 cudów Polski? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > JuraPark Krasiejów – czy będzie jednym z 7 cudów Polski?

JuraPark Krasiejów – czy będzie jednym z 7 cudów Polski?

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już wkrótce. Kolejną propozycją jest  JuraPark Krasiejów. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie!

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już wkrótce. Kolejną propozycją jest  JuraPark Krasiejów. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie!

W rejonie Gór Świętokrzyskich już od lat siedemdziesiątych XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady największych stworzeń w dziejach Ziemi – dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich tropy, dr Gerard Gierliński – pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozpoczął badania na tym terenie. Okazało się, że w Bałtowie na skale zwanej przez mieszkańców „Czarcią Stopką” są ślady nie diabła – jak głosiła miejscowa legenda, ale groźnego allozaura. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów – allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Odkrycie to wywołało zainteresowanie nie tylko mediów, ale i lokalnej społeczności.

Dla działających na terenie gminy Bałtów Stowarzyszenia „Delta” i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska. Początkowo figury prehistorycznych gigantów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.

Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego (obecnie JuraPark Bałtów). Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 roku . Od tego momentu stał się on wizytówką województwa świętokrzyskiego przyciągającym rzesze turystów z całej Polski.

Co roku bramy JuraParku przekracza ponad 300 tysięcy turystów. Z roku na rok park się rozwija, przybywają nowe modele dinozaurów, wzbogacana jest również oferta edukacyjna.

Jesteście ciekawi jak wygląda JuraPark? Obejrzyjcie film promocyjny:

from

Czy JuraPark zasługuje na miano jednego z siedmiu cudów Polski?

Weź udział w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!