"Forever King of Pop" w Polsce! [Wywiad z producentem] » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „Forever King of Pop” w Polsce! [Wywiad z producentem]

„Forever King of Pop” w Polsce! [Wywiad z producentem]

W marcu 2012 na polskich scenach zawita niepowtarzalny musical obrazujący życie i karierę legendarnego króla popu, Michaela Jacksona. Polska jest trzecim krajem w Europie, gdzie będzie można obejrzeć spektakl.

W marcu 2012 na polskich scenach zawita niepowtarzalny musical obrazujący życie i karierę legendarnego króla popu, Michaela Jacksona. Polska jest trzecim krajem w Europie, gdzie będzie można obejrzeć spektakl.

Michael Jackson to niewątpliwie wielki artysta, tancerz, kompozytor. W 2012 roku mijają dwa lata od jego śmierci. Warto więc pochylić się nad dorobkiem muzyka, tym bardziej, że jest ono częścią światowego dorobku kultury masowej. Doskonałą okazją będzie więc musical „Forever King of Pop”, który czerpie ze spuścizny, jaką pozostawił po sobie Michael Jackson całymi garściami. Zawita on do Polski już na wiosnę przyszłego roku.

Michael Joseph Jackson

Pierwsze kroki w świecie muzyki król popu postawił w roku 1964, kiedy to powstał zespół The Jacksons, składający się początkowo z 3 najstarszych synów Josepha Jacksona. Kiedy rok później mały Michael dołączył do grupy, wyszedł na jaw jego nieprzeciętny muzyczny talent, a zespół zmienił nazwę na Jackson 5. Jacksonowie szybko zaczęli odnosić sukces. Michael jako centralna postać grupy stał się sławny w całej Ameryce. Wkrótce potem rozpoczął karierę solową. Królem popu Michael został nazwany po premierze videoclipu do piosenki „Thriller”, który pochłonął pół miliona dolarów – kwotę niespotykaną dotąd przy podobnych produkcjach. Genialna muzyka, świetna choreografia i charakterystyczny taniec „moonwalk” stały się znakami rozpoznawczymi Jacksona. Król popu wydał 10 albumów, z których każdy cieszył się sukcesem.

Rozmowa z Carlosem J. Lopezem – producentem spektaklu o Michaelu Jacksonie „Forever King of Pop”, który na wiosnę 2012 roku trafi do Polski:

Forever King of Pop to musical, który odbywa teraz swoje europejskie tournée. Musi pan być bardzo zapracowanym człowiekiem.

To prawda, od kiedy zaczęliśmy ten projekt angażuje on większość naszego czasu. To co zaczęło się w Madrycie, jako trzymiesięczny epizod, przerodziło się w ogromny projekt, który od dwóch lat przemierza najważniejsze sceny muzyczne w Hiszpanii i na całym świecie. W sumie w cały projekt zaangażowanych jest 60 osób, w tym: artyści, technicy, pracownicy produkcji. Pracujemy jako jeden zespół, gdzie każdy dokłada swoją małą cegiełkę do sukcesu całości.

Jaka jest pańska recepta na sukces?

Najważniejsze jest żeby kochać to co się robi, podchodzić do każdego wyzwania z szacunkiem, no i przede wszystkim utrzymywać jakość swojej pracy na wysokim poziome. Równie ważna jest publiczność dla której tworzymy i bez której nasza twórczość nie miała by racji bytu. Jeżeli wrażenia z oglądania naszych produkcji przerosną oczekiwania ludzi, to wtedy mamy do czynienia z wielkim hitem. Oczywiście, żeby to osiągnąć konieczne są lata doświadczenia przy tworzeniu musicali i odpowiednio wyselekcjonowana grupa artystów, która dąży do perfekcji przy każdym przedstawieniu.

Dlaczego zdecydował się pan na musical o Michaelu Jacksonie? Czy myślał pan o stworzeniu Forever King of Pop jeszcze przed jego śmiercią?

Idea pojawiła się w marcu 2009 roku, jeszcze za życia Michaela. Na początku chcieliśmy sprowadzić inny musical oddający hołd karierze piosenkarza. Ponieważ to nie było możliwe, postanowiliśmy stworzyć swój własny spektakl. Niestety w czerwcu Michael zmarł i musieliśmy przemyśleć całą koncepcję. Postanowiliśmy skoncentrować się na ponadczasowym przesłaniu muzyki i całej twórczości artystycznej Jacksona. Jego piosenki, talent i pasja zdobyły uznanie na całym świecie. To wszystko chcieliśmy pokazać tworząc ten musical.

Spektakl jest oficjalnie wspierany przez Fundację Michaela Jacksona. Jak pan odebrał wiadomość o tym, że „Forever King of Pop: zdobył uznanie rodziny Michaela?

To dla nas zaszczyt mieć wsparcie Fundacji Michaela Jacksona, biorąc pod uwagę, że mówimy o rodzicach Michaela. Joseph, jego ojciec, przybył osobiście do Sewilli, aby zobaczyć musical i był nim zachwycony. Siedział obok mnie podczas całego spektaklu, a podczas przerwy powiedział mi, że występ był bardzo blisko tego, co robił jego syn. Naprawdę nie można prosić o wiele więcej. W końcu to Joseph Jackson jest założycielem Jackson 5 i to on zbudował i prowadził kariery swoich dzieci do 1980 roku. Pod koniec sierpnia tego roku byłem zresztą w Gary (Indiana) zaproszony przez Jacksonów na symboliczne obchody 43 urodzin Michaela, gdzie poznałem jego dzieci i krewnych. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przyjęli Forever King of Pop, doceniają sposób w jaki dbamy o spuściznę Michaela. Ich uznanie jest tym ważniejsze, że nasz musical jest jedynym na całym świecie, który oficjalnie wspierają.

Co było najtrudniejsze przy tworzeniu Forever King of Pop?

Nie ma wątpliwości, że Michael był bardzo wymagający odnośnie swoich występów. Przywiązywał niezwykłą wagę do tego, jak artyści powinni pracować, śpiewać i tańczyć. Nie było łatwo znaleźć śpiewaków i tancerzy, którzy dali by sobie radę z jego repertuarem. O tym jak trudne są Michaela choreografie najlepiej świadczy fakt, że podróżując z naszym spektaklem po Europie, zawsze mamy w swojej ekipie fizjoterapeutę. Jego pomoc jest często niezastąpiona.

Kiedy mówimy o Michaelu Jacksonie widzimy wielkiego artystę. Nie sposób jednak pominąć kontrowersji związanych z jego życiem osobistym. Czy zastanawialiście się nad tym tworząc musical?

Kiedy zaczęliśmy pracę przy Forever King of Pop, skupiliśmy się tylko na pracy artystycznej Michaela, która jest zresztą bardzo bogata. W ogóle nie interesowało nas jego życie osobiste. Chcieliśmy zrobić spektakl, który zachwyciłby publiczność muzyką, tańcem i przesłaniem które niesie w sobie twórczość Michaela. Nasz musical ma w sobie pozytywną energię, która sprawia, że ludzie chcą go ciągle oglądać. O to chodzi w Forever King of Pop – to spektakl, który nigdy nie powinien mieć końca.

Po Hiszpanii i Francji musical zawita do Polski. Czy to będzie wasza pierwsza wizyta w Polsce?

Przed Francją odwiedzimy jeszcze Portugalię i Luksemburg. Zarówno ja, jak i cała nasza ekipa nie byliśmy jeszcze w Polsce. Jesteśmy bardzo podekscytowani i cieszymy się że musical zawita do waszego kraju. Na pewno skorzystamy z okazji by zwiedzić Polskę.

Czy myśli pan, że Polacy docenią „Forever King of Pop”?

Jestem pewien, że Polska publiczność będzie się bardzo dobrze bawić na naszym spektaklu. Muzyka Michaela odniosła międzynarodowy sukces, ma on wiele tysięcy fanów w waszym kraju. Poza tym „Forever King of Pop” nie jest tylko skierowany do fanów Michaela. Do tej pory spektakl zdołał zgromadzić szeroką publiczność zarówno pod względem wiekowym jak i społecznym. Byliśmy zaskoczeni jak wiele rodzin z dziećmi przyszło na nasz spektakl, a także reakcją fanów którzy mówili „Ponownie odkryłem niektóre piosenki Michaela dzięki temu musicalowi”.

znajdziecie szczegóły dotyczące samego musicalu!

W Polsce spektakl zaprezentowany zostanie w najbardziej prestiżowych salach:

13.03.2012 Warszawa , Sala Kongresowa PKiN

14.03.2012 Warszawa , Sala Kongresowa PKiN

16.03.2012 Gdańsk , Ergo Arena

18.03.2012 Bydgoszcz , Hala Łuczniczka

20.03.2012 Zielona Góra , Hala MOSiR

22.03.2012 Wrocław , Hala Stulecia

24.03.2012 Zabrze , Dom Muzyki i Tańca

25.03.2012 Zabrze , Dom Muzyki i Tańca

Źródło: Agencja Kontakt – organizator polskiej trasy musicalu