Gwiazda weekendu - Leonard Cohen » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Gwiazda weekendu – Leonard Cohen

Gwiazda weekendu – Leonard Cohen

W ten weekend muzyczną gwiazdą Radia Złote Przeboje będzie Leonard Cohen. To niepowtarzalna okazja, żeby poznać ciekawostki z życia legendy muzyki i posłuchać jego największych przebojów.

W ten weekend muzyczną gwiazdą Radia Złote Przeboje będzie Leonard Cohen. To niepowtarzalna okazja, żeby poznać ciekawostki z życia legendy muzyki i posłuchać jego największych przebojów.

Leonard Cohen, piosenkarz, pisarz, poeta, wielki mistrz ballady . W swoich utworach porusza tematy takie jak: miłość i seksualność, pyta o sens życia…

Cohen urodził się w 1934 roku w Montrealu w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach. Zanim zaczął swoją karierę muzyczną, pisał powieści i wiersze, z których część była wydawana. Jednak ich nakład nie był wielki i artysta nie mógł utrzymać się z ich sprzedaży. Postanowił, że zacznie zarabiać na życie śpiewając.

W 1968 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta. „Piosenki Leonarda Cohena” zawierała takie hity jak: „Suzanne” czy „Maleńka, nie wolno się żegnać w ten sposób”. Rok później wydany został jego kolejny album – „Piosenki z pokoju”. 1984 rok przyniósł płytę pt. „Różne postawy” z piosenkami takimi jak: „Dance me to the end of love” czy „Hallelujah” .

W 1985 roku Cohen zawitał z trasą koncertową w Polsce. W ciągu czterech dni zagrał aż w 4 miastach Polski, m.in. w Warszawie i Poznaniu. Jego popularność w naszym kraju była ogromna. Organizowano nawet Festiwale Piosenki Leonarda Cohena (m.in. w Krakowie). Jego osobę i muzykę promował w Polsce niedawno zmarły Maciej Zembaty, który tłumaczył teksty Cohena i wydawał jego piosenki w polskiej wersji. Piosenka „Jestem Twój” w wykonaniu Zembatego doczekała się nawet teledysku, w którym zagrała m.in. Joanna Trzepiecińska.

W latach 90. Leonard Cohen zmagał się z depresją. Buddyzm i medytacja miała przynieść mu ukojenie, dlatego postanowił zamieszkać w klasztorze niedaleko Los Angeles. Filozofia Zen nadal zajmuje ważne miejsce w jego życiu. W 1992 roku ukazuje się jego kolejna płyta: „Przyszłość” . Rok później muzyk decyduje się przenieść na stałe do buddyjskiego klasztoru. I spędza w nim praktycznie kolejne 7 lat.

Następne lata jego życia to kolejne wydawnictwa koncertowe z jego muzyką, nagrody oraz odznaczenia. W Polsce jego popularność nie słabnie. W 2002 roku otrzymuje Fryderyka za album „The New Songs” , a w teatrze Roma w Warszawie odbywa się premiera spektaklu pt. „Cohen”. Później Cohen przede wszystkim koncertuje: odwiedza Polskę, gra w Kanadzie, w 2010 roku występuje w Zagrzebiu.

30 stycznia bieżącego roku odbyła się premiera długo oczekiwanej płyty Leonarda Cohena: „Old Ideas” . Prace nad płytą muzyk rozpoczął rok temu, teksty pochodzą nawet sprzed kilku lat. Jak zawsze w piosenkach nie zabrakło osobistych przemyśleń poety, nad życiem, miłością, trudnymi wyborami. Projekt okładki płyty i rysunki w dołączonej do niej książeczce są autorstwa samego Cohena.

Przypomnijmy wielki przebój artysty: „Dance me to the end of love”