Strona Główna > Mogę mieć pewność!

Mogę mieć pewność!

Przypominamy – gdzie i w jaki sposób 'badać się’, aby mieć pewność!

Przypominamy – gdzie i w jaki sposób 'badać się’, aby mieć pewność!

Z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, mogą skorzystać Polki między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu 2 ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Każda kobieta znajdująca się w grupie objętej programem profilaktycznym sama powinna zgłosić się na badanie, nawet bez zaproszenia. Na badanie mammograficzne w ramach Programu nie potrzeba skierowania.

Bezpłatne badania mammograficzne realizują podmioty lecznicze w całej Polsce, które podpisały umowę z NFZ na realizację Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badania przesiewowe (skryningowe) raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów choroby w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian. Samobadanie piersi łącznie z regularnie wykonywaną mammografią to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka piersi.

Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy. Każda Polka pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, która w ciągu 3 ostatnich lat nie miała wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinna zgłosić się na badanie cytologiczne do wybranego przez siebie gabinetu ginekologicznego bądź gabinetu położnej POZ, który podpisał umowę z NFZ . Należy podkreślić fakt, że na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych, a jedynym sygnałem choroby jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego! Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, ale chorobie tej można zapobiegać! Kobiety powinny znaleźć czas, aby w natłoku licznych codziennych obowiązków, pomyśleć o swoim zdrowiu. Świadoma Kobieta jest w stanie wiele zaoferować całemu otoczeniu, służąc swoją wiedzą, doświadczeniem, ofiarowując miłość i poświęcenie.

Więcej informacji uzyskasz na stronie oraz pod numerami telefonów:

Sfinansowano ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.