Uwolnij przedszkola od smogu razem z Electrolux! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Uwolnij przedszkola od smogu razem z Electrolux!

Uwolnij przedszkola od smogu razem z Electrolux!

Smog ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich ludzi, ale zdecydowanie najbardziej szkodzi małym dzieciom.

Smog ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich ludzi, ale zdecydowanie najbardziej szkodzi małym dzieciom.

Często zapominamy o tym, że dzieci są narażone na szkodliwe działanie smogu, nie tylko kiedy przebywają na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach – w przedszkolach i żłobkach. Z pomocą przychodzi marka Electrolux, która rozpoczyna akcję „Uwolnij przedszkola od smogu”. W ramach tej inicjatywy, Electrolux podaruje oczyszczacze powietrza 25 placówkom w całej Polsce. Dzięki temu, maluchy będą mogły cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.

Jak twierdzą eksperci, smog jest najbardziej niebezpieczny dla małych dzieci z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze, dzieci częściej oddychają przez usta niż przez nos. W ten sposób do ich organizmu dostaje się zanieczyszczone powietrze, które nie jest poddane żadnej filtracji. Ponadto, dzieci wdychają więcej powietrza niż dorośli (w przeliczeniu na masę ciała) i spędzają więcej czasu na zewnątrz. W rezultacie, mają częściej styczność ze smogiem i jednocześnie do ich organizmów dostaje się więcej zanieczyszczeń.

Problemem jest także układ odpornościowy, który u dzieci nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i tym samym nie jest w stanie sobie poradzić ze skutkami zanieczyszczonego powietrza. Zwiększa to ryzyko zapadnięcia na przewlekłą chorobę układu oddechowego czy układu krążenia w dorosłym życiu. Najtrudniej mają alergicy i astmatycy, dla których smog oznacza nasilenie chorobowych dolegliwości. W obliczu tak wielu niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze dla najmłodszych, powinniśmy zastanowić się, jak można im zaradzić.

Dzieci znaczną część dnia spędzają w żłobkach i przedszkolach. Z tego powodu, niezwykle ważne jest, aby jakość powietrza w tych miejscach nie była zagrażająca dla ich zdrowia. Niestety, według niezależnego raportu przeprowadzonego przez Greenpeace i Fundację #13, w ponad 62% polskich przedszkoli dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 i PM10 został przekroczony przez więcej niż 35 dni w ciągu roku[1]. Oznacza to, że powietrze w ponad połowie przedszkoli w Polsce zagraża zdrowiu dzieci.

W zmianie tej sytuacji mogą pomóc urządzenia oczyszczające powietrze. Marka Electrolux wyszła z inicjatywą, która ma za zadanie poprawić jakość powietrza w polskich żłobkach i przedszkolach. W ramach akcji „Uwolnij przedszkole od smogu” do 25 placówek w Polsce trafią oczyszczacze powietrza najwyższej jakości. Dzięki temu, będziemy mogli być spokojni o czystość powietrza w przedszkolach naszych dzieci.

Zasady akcji „Uwolnij przedszkole od smogu” są bardzo proste. Wystarczy wybrać z listy na stronie internetowej www.przedszkolabezsmogu.pl przedszkole lub żłobek, w którym chcemy, żeby pojawił się oczyszczacz. Jeśli danej placówki nie ma na stronie, możemy ją samodzielnie dodać. Następnie należy oddać głos na wybrane miejsce – można głosować co godzinę na dowolną liczbę placówek w dniach od 06.03 do 30.03.2018 r. Po wykonaniu tych kroków pozostaje tylko czekać na finał akcji, w którym 25 przedszkoli i żłobków z największą liczbą głosów otrzyma swoje oczyszczacze EAP450 marki Electrolux. To najbardziej wydajne urządzenia na rynku[2].

Oczyszczacz Electrolux został wyposażony w najwyższej jakości filtry HEPA 13 i zyskał aprobatę wiodących organizacji, w tym Szwedzkiego Towarzystwa Zwalczania Astmy i Alergii i Brytyjskiej Fundacji ds. Alergii (BAF). Urządzenie skutecznie wyłapuje pyły PM2,5 i PM10, czyli główne składniki smogu, ale także kurz, pyłki kwiatów, roztocza czy alergeny zwierząt, jednocześnie pochłaniając nieprzyjemne zapachy. Dużą zaletą jest także cicha praca urządzenia – poziom hałasu wynosi jedynie 27 dB, czyli tuż powyżej słyszalnego poziomu, przypominającego ludzki szept. Oznacza to, że oczyszczacz w przedszkolu czy żłobku będzie mógł być włączony cały czas, nawet podczas dziecięcej drzemki, a my będziemy mogli być spokojni o zdrowe powietrze dla naszych dzieci.

Wszystkie szczegóły akcji „Uwolnij przedszkole od smogu” znajdują się na stronie internetowej www.przedszkolabezsmogu.pl.

materiały prasowe

[1] Raport Greenpeace i Fundacji #13, „Polskie przedszkola w smogu”, 2017. [2] Model EAP450 według testu PC World 01/2018.