Strona Główna > „Zwykli Niezwykli”, czyli inspirujące historie znanych osób

„Zwykli Niezwykli”, czyli inspirujące historie znanych osób

Anthony Hopkins, Bill Gates, Lionel Messi, Mozart… To tylko część osób, u których stwierdzono lub podejrzewa się zespół Aspergera – syndrom zwany „przypadłością geniuszy”.

Anthony Hopkins, Bill Gates, Lionel Messi, Mozart… To tylko część osób, u których stwierdzono lub podejrzewa się zespół Aspergera – syndrom zwany „przypadłością geniuszy”.

Dwa lata temu sir Anthony Hopkins, w wywiadzie dla „The Desert Sun”, przyznał, że zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Czy to zaburzenie okazało się przeszkodą w karierze aktorskiej? Przeciwnie. Jedną z cech ludzi z zespołem Aspergera jest fenomenalna pamięć.Daryl Hannah, muza Quentina Tarantino, również przyznała w jednym z wywiadów, że granie nigdy nie było dla niej uczeniem się roli na pamięć. Aktorstwo przenosiło ją wświat fantazji, który od dziecka był dla niej czymś realnym i pozwalał na ucieczkę od rzeczywistości.

Osoby z zespołem Aspergera mają kłopoty w komunikacji i z nawiązywaniem relacji. Częstouważane sąza ekscentrykówzamkniętych w swoim świecie. Zzespołem Aspergera wiąże się też tzw. zespół sawanta. Oznacza to, że osoby zaburzone posiadają zdolności umysłowe w określonej dziedzinie, np. w matematyce, plastyce czy muzyce. Zdolności, dzięki którym odnoszą ogromne sukcesy. Są geniuszami w obszarze swoich zainteresowań!2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i z tej okazji, przez cały tydzień, Odeta Moro opowiadać będzie inspirujące historie ludzi z tym syndromem.

Sponsorem cyklu „Zwykli Niezwykli” jest:

Od 2 kwietnia w AXN możecie oglądać serial „The Good Doctor„.Bohaterem serii jestShaun Murphy (Freddie Highmore), niezwykle uzdolniony młody chirurg zzaburzeniami ze spektrum autyzmu. Murphy dołącza do zespołu lekarzy z prestiżowego szpitala chirurgicznego St. Bonaventure. Jest samotny, ma problemy z komunikacją, a jedyną osobą, która go wspiera jest dr Aaron Glassman (Richard Schiff), który przeciwstawia się sceptycyzmowi iuprzedzeniom osób zarządzających szpitalem i wprowadza Shauna do zespołu. Shaun będzie musiał pracować ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, aby odnaleźć się w nowym środowisku i udowodnić współpracownikom, że jego niezwykłe umiejętności medyczne mogą ratować ludzkie życie. Premierowe odcinki zobaczycie na AXN w każdy wtorek o 21:00.