Strona Główna > Zapraszamy na VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

Zapraszamy na VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu odbędzie się w dniach 14, 15 i 19 września 2019 r. Miejscem wydarzenia będzie zarówno scena Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, jak i podziemia Kopalni Guido.

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu odbędzie się w dniach 14, 15 i 19 września 2019 r. Miejscem wydarzenia będzie zarówno scena Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, jak i podziemia Kopalni Guido.

14 września festiwalowe wydarzenia zainauguruje na zabrzańskiej scenie Domu Muzyki i Tańca Krzysztof Penderecki, dyrygując swoim Adagio i Mazurem ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, w roku obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dzień później, 15 września przed festiwalową publicznością wystąpi organista Cameron Carpenter, który przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca iPendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach. Gwiazda światowej dyrygentury, dyrektor słynnej San Diego Symphony Orchestra, Rafael Payare ? wspólnie zobchodzącą w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Sinfoniettą Cracovią ? zinterpretuje IV Symfonię Patrona Festiwalu i skrzącą się energią IV Symfonię Roberta Schumana.

19 września słynną interpretację Kontrabasisty Patricka Süskinda przedstawi 320 metrów pod ziemią wKopalni Guido wyjątkowa osobowość – Jerzy Stuhr. Na tym koncercie, o muzyczną prezentację kontrabasu w osnowie twórczości Patrona wydarzeń, zadba dyrektor Festiwalu Jurek Dybał.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu jest jednym z najwyższych rangą wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. W ramach poprzednich edycji Festiwalu Zabrze gościło znamienitych muzyków z całej Europy. Obok artystów z Francji, Hiszpanii, Włoch i Holandii Festiwal swoją obecnością uświetnili Państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Warto podkreślić, że Festiwal jest wydarzeniem wyjątkowym ze względu na niecodzienną scenerię koncertów i znakomitą obsadę artystyczną. Jego kolejne edycje łączą ze sobą muzykę poważną i sztukę w postaci obrazu, filmu, tańca oraz instrumentów niespotykanych na co dzień w orkiestrach symfonicznych.

Festiwal jest organizowany cyklicznie już od siedmiu lat. Jego celem jest promocja szeroko rozumianej kultury muzycznej, ukazanie jej różnorodności i bogactwa oraz rozwijanie zamiłowań do muzyki. Dotychczasowe edycje Festiwalu zgromadziły ponad 16 tysięczną publiczność. Poza dużą częścią zaproszeń skierowanych do przedstawicieli instytucji kultury, oświaty, samorządu, biznesu, Festiwal jest imprezą ogólnodostępną i biletowaną.

Wykonawcy:

Krzysztof Penderecki – dyrygent

Rafael Payare – dyrygent

Sinfonietta Cracovia

Program:

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór

Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii w wersji na orkiestrę smyczkową

Krzysztof Penderecki – IV Symfonia Adagio

Robert Schumann – IV Symfonia d-moll, op. 120

Bilety w cenie 45 zł

Zapraszamy!