Edukacja o odpadach w formie grywalizacji
Głównym celem gry jest edukacja społeczeństwa w zakresie przyjaznego dla środowiska zachowania i budowania świadomości ekologicznej, a także promowanie idei gospodarki obiegu zamkniętego w codziennym życiu. Grający w „
„Planeta Odzysku 2.0” powstała w celu aktywizacji społeczności szkolnej w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zwycięskie placówki otrzymają wsparcie finansowe na stworzenie ich terenie przestrzeni pomagającej w edukacji i kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży właściwych nawyków w zakresie unikania produkcji odpadów komunalnych i ich segregacji. Zgodnie z założeniami zgłaszające się do konkursu podstawówki przedstawiły własne projekty szkolnych Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Projekty musiały uwzględniać plansze edukacyjne z SuperSorterem, pojemniki na odpady surowcowe, zgniatarki czy poidełka, a także przedstawić nazwę kampanii edukacyjnej, której celem jest zachęcenie młodzieży i członków społeczności szkolnej do postępowania zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Poza tymi obowiązkowymi elementami szkoły miały całkowitą dowolność w kreowaniu przestrzeni własnego Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym czy w zakresie doboru wykorzystywanych narzędzi.
– mówi Prezes Zakładu Utylizacyjnego, Michał Dzioba.
To już druga edycja projektu. W pierwszej edycji wygrała Szkoła Podstawowa nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która postawiła na zbudowanie szkolnego ogródka meteorologicznego, z którego korzysta dziś cała młodzież szkolna.
Do obecnej edycji konkursu zgłosiło się 9 szkół z gminy Gdańska, które rywalizują o granty w wysokości 40 000 zł (I miejsce) i 10 000 zł (II miejsce). Fundusze te powinny zostać przeznaczone na realizację projektu Centrum GOZ. Organizatorami konkursu i fundatorami nagród są Zakład Utylizacyjny w Gdańsku oraz przedsiębiorstwo SUEZ Północ. W grę „Planeta Odzysku 2.0” można grać do 24 kwietnia na stronie www.planetaodzysku.pl. Swoich sił mogą w niej spróbować nie tylko dzieci uczęszczające do zgłoszonych do konkursu szkół i ich rodzice, ale wszyscy, którzy chcą poprzeć wybrany projekt, czy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu postępowania odpadami czy gospodarki obiegu zamkniętego w trosce o środowisko naturalne.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i udziału w grze!