Książka-cegiełka "Wszystkie kolory świata". Wybitni autorzy i ilustratorzy wspierają dzieci » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Książka-cegiełka „Wszystkie kolory świata”. Wybitni autorzy i ilustratorzy wspierają dzieci

Książka-cegiełka „Wszystkie kolory świata”. Wybitni autorzy i ilustratorzy wspierają dzieci

Wszystko zaczęło się od listu opublikowanego na Facebooku przez nieformalną grupę zrzeszającą twórców dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i literaturoznawców, w reakcji na wydarzenia w Warszawie 7 sierpnia 2020 roku i zatrzymanie przez policję kilkudziesięciu młodych osób biorących udział w manifestacji w obronie praw osób LGBT+.

Wszystko zaczęło się od listu opublikowanego na Facebooku przez nieformalną grupę zrzeszającą twórców dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i literaturoznawców, w reakcji na wydarzenia w Warszawie 7 sierpnia 2020 roku i zatrzymanie przez policję kilkudziesięciu młodych osób biorących udział w manifestacji w obronie praw osób LGBT+.

Twórcy opowiadając się za wolnością, równością, empatią i wrażliwością oraz przeciw dyskryminacji i nietolerancji wyrazili solidarność z osobami LGBT+, pisząc list poparcia oraz tworząc ilustrację LUDZIE (Joanna Rusinek), która szeroko obiegła media społecznościowe.

Poruszeni licznym odzewem kolejnych twórców dopisujących się do listu, inicjatorzy akcji zwrócili się do Wydawnictwa Agora z pomysłem na antologię opowiadań dla dzieci – żeby nie poprzestać na głosie sprzeciwu oraz aby rozszerzyć działanie pomocowe na wszystkie grupy dyskryminowanych w Polsce dzieci.

Dzięki entuzjazmowi i ogromnemu zaangażowaniu 43 znanych i cenionych twórców kultury dla dzieci – pisarek i pisarzy, ilustratorek i ilustratorów – powstał wyjątkowy zbiór 20 utworów dla młodych czytelników, które odwołując się do takich wartości jak empatia, szacunek dla odmienności, tolerancja, solidarność, przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat!

Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od 9 do 12 lat, a zawarte w niej utwory zostały ułożone w kolejności sugerującej wiek czytelnika.

Niezwykle mocną okładkę zawdzięczamy Pawłowi Pawlakowi. Inspirującym i bardzo osobistym słowem wstępnym opatrzył książkę Przemek Staroń.

Teksty i ilustracje do „Wszystkich kolorów świata” stworzyli charytatywnie: Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Daniel de Latour, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek.

„Wszystkie kolory świata” – książka-cegiełka

Autorzy zebrani

Wydawca książki: Wydawnictwo Agora dla dzieci

Partnerzy:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Rzecznik Praw Obywatelskich

Empik

„Wszystkie kolory świata” ukażą się drukiem 16 lutego.

Przedsprzedaż: od 1 lutego 2021 r. na Kulturalnysklep.pl i Empik.com.

Cena: 40 zł

Wszyscy twórcy zaangażowani w powstanie książki pracowali całkowicie charytatywnie., a cały dochód ze sprzedaży publikacji przekazany na wsparcie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111 prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę od 2008 r. Od 1 marca 2020 roku działa codziennie, 24 godziny na dobę. Przy telefonie dyżurują wykwalifikowani psycholodzy i pedagodzy, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych, takich jak: samotność, krzywdzenie, kłopoty ze zdrowiem psychicznym, trudności w relacjach z bliskimi i rówieśnikami w tym niepokój oraz pogorszenie samopoczucia ze względu na dyskryminację, agresję czy homofobię i transfobię.

W minionym roku eksperci odebrali blisko 62 tys. połączeń, 12,5 tys. wiadomości oraz podjęli 747 interwencji ratujących życie.