Strona Główna > Nie ma nudy w Radiu Złote Przeboje

Nie ma nudy w Radiu Złote Przeboje

Najbliższe dni w Radiu Złote Przeboje to gwarancja dobrej zabawy!

Najbliższe dni w Radiu Złote Przeboje to gwarancja dobrej zabawy!

Już od 24 maja 2021 roku codziennie o 15:50 będziecie mogli posłuchać cyklu mini-audycji „Nie ma nudy w Radiu Złote Przeboje”. Opowiemy Wam, jak wykorzystać coraz ładniejszą pogodę w trakcie spotkań z bliskimi. Pomożemy Wam również rozładować stres, który towarzyszy każdemu na co dzień. Przypomnimy Wam stare, dobre zabawy z dzieciństwa, a także podpowiemy, jak wdrożyć do zabawy z dziećmi gry edukacyjne.

Wiemy, że do zabawy nikogo namawiać nie trzeba! Jednak marazm, rutyna często sprawiają, że zapominamy, jak ważne jest to, by beztrosko spędzać czas z bliskimi. Wzięliśmy na warsztat… gry planszowe! Sprawdźcie, jakie korzyści przynoszą niepozorne planszówki i jak cenne umiejętności możemy dzięki nim zdobyć my i nasze dzieci.

Rozładowują stres: gramy po to, by rozładować napięcie i zapomnieć o tym, z czym borykamy się każdego dnia. W trakcie zabawy towarzyszą nam endorfiny, które tworzy nasz organizm nie tylko dzięki samej wygranej, ale też rywalizacji.

Budują więzi: dzięki grom spędzamy czas aktywnie z najbliższymi, to zupełnie co innego niż bierne oglądali seriali czy filmów. Tutaj liczy się interakcja z graczami, a najczęściej do takich rozrywek potrzebujemy co najmniej udziału dwóch osób. Dzięki temu możemy lepiej się poznać i doświadczać żywych reakcji ze strony towarzyszących nam graczy.

Dajemy odpocząć naszym oczom: w dzisiejszych czasach trudno nam oderwać wzrok od stale towarzyszących nam smartfonów czy ekranu komputera. Czasem warto przypomnieć sobie, jak cenne są analogowe zabawy!

Poprawiamy nasze zdolności poznawcze: nie ma lepszej formy nauki od tej w formie zabawy. W trakcie grania w planszówki trenujemy nasz umysł, musimy się skoncentrować lub ćwiczyć pamięć. Łamigłówki pozwalają nam również popracować nad refleksem!

Dają satysfakcję: kto z nas nie marzy o triumfie i wygranej? Wszak umiłowanie do rywalizacji mamy we krwi. Radość z dobrze rozegranej partii daje nam poczucie sprawczości i pozwala zwiększyć pewność siebie.

Przypomnijmy sobie nasze dzieciństwo i to, jak wiele zyskaliśmy dzięki interakcjom z rówieśnikami czy spędzaniu czasu na zabawie z rodziną. Sprawdźcie, dlaczego warto pokazać dzieciom kolorowy świat gier planszowych.

Planowanie: aby zdobyć wysoki wynik w grze, bardzo często przydaje nam się opracowanie strategii. Spora ilość decyzji, które należy podjąć w trakcie grania, pozwala dzieciom na poczucie sprawczości. Dzieciaki dowiadują się, jakie korzyści wynikają z podejmowanych przez nie wcześniej decyzji.

Przewidywanie skutków działań: gry pozwalają na rozwinięcie umiejętności logicznego myślenia. Taka forma zabawy umożliwia spojrzenie z dystansu na to, jak na przebieg gry wynika takie, a nie inne postanowienie podjęte przez współgracza.

Planowanie przestrzenne: matematyka sprawia trudności Twojemu dziecku? Spróbuj przekonać je do niej za pomocą gier, w których liczy się strategiczne myślenie i zagospodarowywanie danego obszaru. Z pomocą przychodzą tu gry, których elementem może być na przykład labirynt. Pokazanie maluchowi układów geometrycznych w innej, bardziej realnej formie, może pozwolić mu łatwiej zrozumieć matematyczne zawiłości.

Koncentracja: przebodźcowanie jest znakiem naszych czasów. Dziecku często trudno skupić się na jednej rzeczy dłużej niż przez kilka minut – za rogiem czeka już kolejna i kolejna… Aby poćwiczyć umiejętność bycia „tu i teraz” przydadzą nam się szybkie i angażujące gry karciane, które pozwolą spędzić nieco więcej czasu w analogowym świecie, któremu także nie brakuje barw!

Pamięć: przyswajanie informacji to kluczowa umiejętność, która przydaje się nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Utrwalanie wiedzy poprzez gry związane z zapamiętywaniem to dobry sposób, bo pozwala „przemycić” tematy związane z nauką, a jak wiadomo – nauka przez zabawę daje pozytywne efekty.

Refleks: dynamiczne gry karciane to nasza propozycja jeśli chodzi o trenowanie tej umiejętności. Przynosi wiele śmiechu, adrenalina wzrasta, a my pragniemy stanąć na wysokości zadania kontrolując szybkość, z jaką reagujemy na bodźce.

Umiejętności społeczne: niepozorne planszówki potrafią uczyć maluchy, w jaki sposób funkcjonować w społeczeństwie. Pokazują, jak powinna wyglądać zdrowa rywalizacja, uczą przestrzegania zasad, pozwalają pokazać, że wygrana wcale nie jest najważniejsza. Liczy się możliwość spędzania czasu z innymi ludźmi.

Poczucie sprawczości: gry planszowe pokazują w najprostszy sposób to, jak duży wpływ na rzeczywistość mają nasze decyzje. Dzieci mają okazję wyraźnie zobaczyć przyczynę i skutek swoich działań.

Rozwój mowy i narracji: tworzenie własnej opowieści czy też wspólnej historii z graczami pozwala dziecku rozwinąć swoje umiejętności językowe, dostarcza nowego słownictwa i pokazuje, że ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia.

Kreatywne myślenie: a propos wyobraźni – rozwijanie jej nie ogranicza się jedynie do wykorzystania jej przy pracach artystycznych itp. Jest ważna przede wszystkim do rozwiązywania nieoczywistych życiowych problemów, pomaga przystosowywać się do zmian. Gry planszowe, które wykorzystują w swoich zasadach użycie skojarzeń czy wymyślanie znaczeń, wspierają kreatywność!

Mamy nadzieję, że do grania w planszówki z bliskimi nie trzeba będzie już namawiać Was dwa razy!