Czym jest paszport covidowy? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Czym jest paszport covidowy?

Czym jest paszport covidowy?

To nasze drugie wakacje w czasach covidu. Ale tym razem odmienne od ubiegłorocznych, bo z paszportem covidowym – to certyfikat, który umożliwi nam swobodniejsze planowanie urlopu i podróży.

To nasze drugie wakacje w czasach covidu. Ale tym razem odmienne od ubiegłorocznych, bo z paszportem covidowym – to certyfikat, który umożliwi nam swobodniejsze planowanie urlopu i podróży.

Czym jest? To uznawany w Unii Europejskiej dokument ułatwiający weryfikację każdego podróżnego pod kontem ryzyka epidemicznego.

To głównie informacja o nas i naszym szczepieniu lub teście, z informacją do kiedy ochrona jest ważna. I chociaż to certyfikat unijny, to ułatwi też wyjazd poza Unię Europejską, np. do Egiptu czy do Tunezji. Taki certyfikat otrzymują trzy grupy osób:

Certyfikat jest bezpłatny, w języku polskim i angielskim, może być w wersji online, do ściągnięcia na komórkę, ale można też go sobie wydrukować. Samemu albo poprosić o to lekarza lub pielęgniarkę w przychodni POZ lub w punktach szczepień. Natomiast komu wersja papierowa jest niepotrzebna, to cyfrowy format – w postaci kodu QR – znaleźć można przez Internetowe Konto Pacjenta albo przez aplikację mObywatel.

Pamiętajcie, że certyfikat nie jest gwarancją bezwarunkowego wjazdu do każdego z krajów, bo każdy ma prawo do własnych szczegółowych wymagań – każde z państw może w zależności od rozwoju sytuacji wprowadzać dodatkowe zasady i reguły – na przykład oczekiwać losowo od przyjezdnych testu na lotnisku. I trzeba się na to zgodzić.

Jak się w tym labiryncie połapać? Jest kilka stron internetowych, które prowadzą na bieżąco przegląd wymogów w poszczególnych krajach – dla krajów Unii Europejskiej to strona reopen.europa.eu – jest po polsku. Można też zerkać na stronę naszego MSZ-tu. Można też na stronie IATA.org. Na tych stronach znajdą się zaktualizowane informacje, co czeka was w kraju, do którego jedziemy – na przykład o tym, że trzeba wypełnić niezbędny formularz kontaktowy i lokalizacyjny – tego wymagają m.in. Włosi i Grecy czy po sąsiedzku – Litwini.

Życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji!