Planszówki mają zdecydowanie więcej plusów, niż może nam się wydawać. Gry pobudzają dziecięcą kreatywność i fantazję. Czy wiecie, że poprawiają motorykę i mogą mieć pozytywny wpływ również na… aktywność fizyczną?
W naszym tygodniowym cyklu opowiemy Wam też o tym, że tak niepozorna czynność jak czytanie instrukcji gry ma duże znaczenie dla rozwoju naszej pociechy! Podzielimy się także sposobem na to, jak przekonać do grania zniechęconego brzdąca.
Już od 23 sierpnia 2021 roku codziennie o 17:30 będziecie mogli posłuchać cyklu mini-audycji „Uczymy i bawimy się w Radiu Złote Przeboje”.
Planszówkowe szaleństwo trwa w najlepsze. Rozrywka, która do tej pory była zarezerwowana niemal wyłącznie dla najmłodszych, dziś króluje na stołach różnych osób, niezależnie od wieku i zainteresowań. Grają rodziny z dziećmi, nastolatkowie w swoich grupach rówieśniczych, młodzi dorośli ze znajomymi, a także seniorzy. Z czego wynika tak wielka popularność gier planszowych? Czy to po prostu doskonała zabawa, a może jednak coś więcej?
Prawda jest taka, że spędzanie czasu przy wspólnej planszy niesie za sobą szereg nieoczywistych korzyści, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, relacje, a w dłuższej perspektywie także zdrowie.
Nie ma co ukrywać – gry planszowe, zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne, są tworzone jako narzędzie do zabawy. Do planszy zasiadamy, by rozładować towarzyszące nam zwykle napięcie i stres. Dobra gra potrafi zaangażować użytkowników na tyle, że zapomną oni o problemach dnia codziennego, a endorfiny, które towarzyszą nie tylko wygranej, ale też samej wspólnej zabawie, pozwolą się odprężyć. Taka przerwa w gonitwie myśli sprawi, że łatwiej będzie nam stawiać czoła kolejnym wyzwaniom i pozwoli nabrać do nich odpowiedniego dystansu.
Gry planszowe to z natury rozrywka społeczna, a więc taka, którą podejmujemy wspólnie z innymi ludźmi. Poza nielicznymi wyjątkami, do większości zabaw tego typu potrzeba przynajmniej dwóch osób, a wiele z nich pozwala bawić się w naprawdę dużym gronie. Co więcej, nie jest to bierne spędzanie czasu razem, jak na przykład wspólne oglądanie telewizji. Gry planszowe z założenia są interakcyjne, a więc zapewniają nam rzeczywisty kontakt z pozostałymi uczestnikami zabawy. Pozwalają nam lepiej się poznać, zrozumieć swoje reakcje i wzmocnić łączącą nas więź.
Doskonałą zabawą dla całej rodziny jest wspólne opowiadanie historii. To nie tylko sposób na wartościowe spędzanie czasu, ale także doskonała okazja, by podpatrzeć, jak nasze pociechy posługują się językiem. W swobodnych wypowiedziach dzieci budują coraz bardziej złożone zdania i w praktyce ćwiczą nowe konstrukcje gramatyczne. Dla maluchów to także doskonały sposób na poznawanie nowych słów! Ponadto opowiadanie historii doskonale pobudza nasz mózg do działania sprawiając, że wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Jej rozwijanie zaowocuje w późniejszych latach umiejętnością rozwiązywania bardziej złożonych problemów.
Ciekawą propozycją do wspólnej zabawy są też wszelkiego rodzaju gry kalamburowe. To powszechna zabawa, jednak jej wpływ na dziecięcy rozwój często jest niedoceniany. Tymczasem kalambury nie tylko uczą nas współpracy, ale również pozwalają ćwiczyć kompetencje społeczne takie jak wczucie się w sytuację drugiej osoby. Uczą też kategoryzowania i pomagają rozwijać kreatywność oraz nieszablonowe myślenie. A przy tym dostarczają mnóstwo śmiechu i zabawy.
Jedną z oczywistych korzyści zdrowotnych, jaką niesie zabawa z grami planszowymi, jest chwila relaksu dla naszego wzroku. To kluczowe zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość naszego dnia spędzamy wpatrując się w rozmaite ekrany, które nie tylko emitują niekorzystne światło, ale też zwykle znajdują się bardzo blisko naszych oczu. Planszówki są zatem ciekawą alternatywą ze względu na swój analogowy charakter oraz kombinację elementów znajdujących się w różnych odległościach naszego pola widzenia.
Zabawa zabawą, ale gry planszowe mogą stanowić również nie lada trening dla naszych umysłów, który przyniesie korzyści niezależnie od naszego wieku. Dla dzieci będzie to doskonała okazja do rozwinięcia kluczowych zdolności poznawczych takich jak koncentracja, zapamiętywanie czy refleks. Z kolei w przypadku starszych osób gry planszowe mogą posłużyć jako narzędzie w prewencji zaburzeń pamięci. Utrzymanie mózgu w dobrej kondycji jest bardzo ważne, a gry pozwalają pracować nad tym w przyjemnej atmosferze.
Gdy porzucimy myśli o chińczyku i innych klasycznych grach, w których nasze zadanie sprowadza się do rzutu kością i przesunięciu pionka o odpowiednią liczbę pól, otworzy się przed nami niezwykle bogaty świat nowoczesnych planszówek. W wielu z nich uczestnicy mają wpływ na przebieg rozgrywki, a podejmowane przez nich decyzje przekładają się bezpośrednio na ostateczny wynik. Takie gry budują w nas pewność siebie i poczucie sprawczości, a także przynoszą satysfakcję – nie tylko z wygranej, ale też z efektów naszej umysłowej pracy.