Strona Główna > Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów

Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. W wielu przypadkach łamanie przepisów może słono kosztować.

Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. W wielu przypadkach łamanie przepisów może słono kosztować.

W górę poszły grzywny za przekraczanie dozwolonej prędkości. Widełki dla poszczególnych przekroczeń wyglądają tak:

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – nawet jeśli nie ma na nim pieszych – to kara półtora tysiąca złotych. Taka sama kwota grozi kierowcy, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu – a przepisy dotyczące pierwszeństwa zmieniły się pół roku temu – pierwszeństwo ma nie tylko pieszy będący już na przejście, ale również ten na przejście wchodzący. Półtora tysiąca złotych grozi także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu z niepełnosprawnością, np. poruszającego się o lasce. A taka osoba ma pierwszeństwo również poza przejściem dla pieszych.

Zmiany dotyczą też przejazdów kolejowych. Objeżdżanie opuszczonych zapór, to co najmniej 2 tysiące złotych mandatu. Taka sama kara grozi pieszemu za wchodzenie na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub gdy rozpoczęło się ich opuszczanie. Natomiast piesi mogą dostać 300 złotych mandatu, jeśli przechodząc przez jezdnię lub torowisko oraz przejście dla pieszych będą korzystać ze smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych w sposób ograniczający możliwość obserwowania sytuacji – czyli np. czytać sms-y lub przeglądać media społecznościowe.

Kary będą podwojone w przypadku recydywistów, jeśli w ciągu dwóch lat popełnią ponownie wykroczenie. Dwa lata, to również czas, w jakim skasują się punkty karne, ale liczone nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od daty opłacenia mandatu.