Strona Główna > Druga odsłona największego sportowego wydarzenia – Olimpiad Specjalnych Polska!

Druga odsłona największego sportowego wydarzenia – Olimpiad Specjalnych Polska!

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 zagościły w Bydgoszczy!

XII Ogólnopolskie Letnie Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 zagościły w Bydgoszczy!

W Bydgoszczy od 20 do 22 maja br. rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju – reprezentanci trzech dyscyplin: tenisa, gimnastyki i wrotkarstwa. Złote medale mogą otworzyć sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na kortach i sali gimnastycznej CWKS Zawisza oraz w hali Torbyd.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

Zawody w Bydgoszczy są drugą z pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja). Jeszcze w tym miesiącu zmagania przeniosą się do Poznania (28-30 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy. Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

– podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawodników, trenerów i organizatorów wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy całemu pokazują społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami wzbogacają nasze życie.

– powiedziała Alina Apryas, dyrektor bydgoskiej części Igrzysk.

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Bydgoszczy zrobi kolejny krok ku światowym arenom.

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 – Bydgoszcz odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorami i partnerami Igrzysk są także Tauron Polska Energia, Huawei, Oshee, Levann, P&G, Marriott Warsaw i Champions Bar

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska – Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad5,3 miliona sportowcówreprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.

Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.