Strona Główna > Trzecia odsłona największego sportowego wydarzenia – Olimpiad Specjalnych Polska!

Trzecia odsłona największego sportowego wydarzenia – Olimpiad Specjalnych Polska!

W Poznaniu judocy i kolarze powalczą o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Rozpoczyna się trzecia część największego sportowego wydarzenia dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną!

W Poznaniu judocy i kolarze powalczą o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Rozpoczyna się trzecia część największego sportowego wydarzenia dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną!

Od 28 do 30 maja, Poznań będzie gospodarzem rywalizacji 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. To zawodnicy judo i kolarstwa, którzy w stolicy Wielkopolski rywalizować będą w o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022. Złote medale tej imprezy mogą otworzyć sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na obiektach kompleksu Malta (kolarstwo) oraz na hali sportowej Akademii Judo.

– powiedziała Natalia Nowak, przewodnicząca komitetu organizacyjnego III części Igrzysk.

Zawody w Poznaniu są trzecią z pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja), za nami także zmagania w Bydgoszczy (20-22 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy. Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

– dodała Natalia Nowak.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 to nie jedyne w tych dniach wydarzenie w Poznaniu, w którym udział biorą sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem III części Igrzysk – 27 maja na poznańskiej Malcie kajakowe reprezentacje Olimpiad Specjalnych z Polski i Niemiec zaprezentują swoje umiejętności podczas Regat II Edycji Pucharu Świata w Kajakarstwie Klasycznym. Wyścigi pokazowe zawodników Olimpiad Specjalnych odbędą się za zgodą zarządu Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF).

– powiedziała Róża Banasik-Zarańska, międzynarodowy sędzia kajakarstwa i członek Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska.

Pokaz stanowi wstęp do podpisania globalnego porozumienia pomiędzy światowymi władzami Olimpiad Specjalnych – Special Olympics International, a ICF, które będzie miało miejsce podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie w 2023 r.

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że Igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

– podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Poznaniu zrobi kolejny krok ku światowym arenom.

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 – Poznań odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorami i partnerami Igrzysk są także Tauron Polska Energia, Huawei, Oshee, Levann, P&G, Marriott Warsaw i Champions Bar

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska – Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad5,3 miliona sportowcówreprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.

Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.