Weekend ze Stevie Wonderem w Radiu Złote Przeboje » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Weekend ze Stevie Wonderem w Radiu Złote Przeboje

Weekend ze Stevie Wonderem w Radiu Złote Przeboje

W ten weekend w Radiu Złote Przeboje posłuchamy jednego z największych geniuszy na międzynarodowej scenie muzycznej – Stevie Wondera.

W ten weekend w Radiu Złote Przeboje posłuchamy jednego z największych geniuszy na międzynarodowej scenie muzycznej – Stevie Wondera.

Stevie Wonder, urodzony w 1950 roku niewidomy artysta jest autorem piosenek i multiinstrumentalistą. Zaczynał w chórach kościelnych, grał na pianinie, perkusji i harmonijce ustnej. Największym idolem Wondera zawsze był Ray Charles, dlatego w 1962 roku młody Stevie nagrał płytę z coverami Raya Charlesa „A Tribute To Uncle Ray „. W tym samym roku ukazał się krążek „The Jazz Soul Of Little Stevie”. Na koncertowej płycie „The 12 Year Old Genius” z 1963 roku znalazły się piosenki inspirowane muzyką gospel oraz rhytm & bluesem.

W 1966 roku wokalista nagrał album „Uptight (Everything’s Alright”, a trzy lata później nagrał piosenkę „My Cherie Amour „, która do dziś jest jedną z najczęściej granych utworów artysty. W 1972 roku ukazała się płyta „Music of My Mind”, która przyniosła przebój „Superwoman (Where Were You When I Needed You)”. Jeszcze w tym samym roku Stevie Wonder koncertował razem z The Rolling Stones. Kolejny album wydany został jeszcze w 1972 roku. Płyta „Talking Book ” jest do dziś uważana za jeden z najważniejszych i najmocniejszych albumów R&B. Na płycie znalazły się takie przeboje jak „Superstition ” i jazzująca ballada „You Are the Sunshine of My Life”, za które muzyk otrzymał 3 nagrody Grammy . Kolejne płyty to kolejne nagrody Grammy – „Innervisions” (1974), „Fulfillingness’ First Finale” i piosenka „Living for the City” (1974), „Songs in the Key of Life” (1976), „Looking Back” (1978), „Journey Through the Secret Life of Plants” (1979).

W roku 1982 wokalista nagrał, w duecie z Paulem McCartneyem , piosenkę „Ebony and Ivory”, a następnie wydał kompilację swoich największych przebojów – „Original Musiquarium I” (1982). Zanim pojawił się kolejny studyjny album wokalisty, muzyk stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „The Woman in Red „, na której znalazł się największy z przebojów Stevie’ego Wondera – „I Just Called to Say I Love You”, za który otrzymał Oscara.

Longplay „In Square Circle” ukazał się w 1985 roku i przyniósł kolejny przebój – piosenkę „Part Time Lover”. Wonder wziął także udział w nagraniu „We Are the World” wraz z USA for Africa oraz „That’s What Friends Are For” z Dionne Warwick , Eltonem Johnem i Gladys Knight . Album „Characters” z 1987 roku nie odniósł już tak spektakularnego sukcesu, jak poprzednie produkcje.

W latach 90-tych, artysta wydał jedynie trzy albumy – „Jungle Fever ” (1991), „Conversation Peace” (1995) i „Natural Wonder (Live)” (1995). Długo oczekiwany, nowy album – „A Time To Love”, ukazał się dopiero w 2005 roku. Artyście w nagraniach towarzyszyli między innymi Paul McCartney, Prince i grupa En Vogue . Płytę promuje singiel „So What The Fuss „, do której wideoklip został przygotowany także w wersji dla osób niewidomych i słabowidzących.

Stevie Wonder ma w swoim dorobku artystycznym ponad 30 solowych albumów. W swoich kompozycjach miesza soul, funk, R&B, rock & roll, pop, jazz, blues, reggae czy muzykę afrykańską. Podstawowy przekaz w jego utworach to nadzieja i optymizm.

W ten weekend w Radiu Złote Przeboje zagramy największe przeboje Stivie Wondera, posłuchamy fragmentów wywiadu. Będzie też szansa na zdobycie płyt z najlepszą muzyką Radia Złote Przeboje!

Polecam gorąco weekend ze Stevie Wonderem w Radiu Złote Przeboje!

Wojtek Babiarczyk