Pora spać, czyli dlaczego warto się wysypiać? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Pora spać, czyli dlaczego warto się wysypiać?

Pora spać, czyli dlaczego warto się wysypiać?

Tak jak jedzenia i powietrza, nasze ciało potrzebuje snu. Nadwaga, kłopoty ze wzrokiem i rozregulowany układ hormonalny, to mogą być przyczyny niewysypiania się. Dlaczego jeszcze warto zadbać o spanie? Sprawdźcie!

Tak jak jedzenia i powietrza, nasze ciało potrzebuje snu. Nadwaga, kłopoty ze wzrokiem i rozregulowany układ hormonalny, to mogą być przyczyny niewysypiania się. Dlaczego jeszcze warto zadbać o spanie? Sprawdźcie!

Co ma wspólnego sen z tym, że tyjemy? Otóż ma bardzo wiele. To w czasie kiedy śpimy najintensywniej działa nasz układ hormonalny. Jeśli jest rozregulowany, możemy mieć napady łakomstwa. Niewyspani łatwiej ulegamy pokusie na niezdrową żywność i to w większych niż rozsądne ilościach. Mniej snu, to większy apetyt, stąd prosta droga do otyłości.

To też może was zaskoczyć, ale osoby, które nie dbają o sen mają kłopoty z pamięcia! Mało tego, słaby sen i jego niedobór to wyższy poziom substancji odpowiedzialnych za powstawanie choroby Alzheimera. Na podstawie badań ustalono, że osoby, które się wysypiają zapamiętują dużo lepiej niż te, które nie dbają o sen. To brzmi wstrząsająco, ale niedobór snu powoduje zmiany w strukturze mózgu.

Już jedna nieprzespana noc wyraźnie wpływa na układ odpornościowy organizmu. Niewysypiając się odpowiednio fundujemy sobie większą szansę na przeziębienia i inne choróbska. I to trzy razy bardziej niż ci, którzy nie mają problemu ze spaniem. Im dłużej i im efektywniej śpimy, tym bardziej zabezpieczamy organizm przed atakiem mikroorganizmów.

To może być duże zaskoczenie, ale brak snu wpływa również na wzrok i mowę! Widzenie tunelowe, halucynacje czy nieostre widzenie podwójne – o te symptomy bardzo łatwo jeśli zaniedbamy nocny wypoczynek. Ciekawe również, że nieodpowiedni sen to kłopoty z wyrażaniem swoich myśli. Powtarzanie się, kłopoty z doborem słownictwa.

Naukowcy sprawdzili i wyszło, że jeśli się nie wysypiamy, to się szybciej wkurzamy. Mamy też dużo mniej cierpliwości i dużo łatwiej nas z niej wyprowadzić. Łatwo też rozproszyć naszą uwagę. Brak odpowiedniej dawki snu to również, jak wynika z obserwacji naukowców, niższy poziom inteligencji emocjonalnej i trudność… w zapamiętywaniu imion nowo poznanych osób!