Jak oni zaczynali? Urszula » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Jak oni zaczynali? Urszula

Jak oni zaczynali? Urszula

Urszula – artystka wykonująca muzykę pop, która jest na scenie od 35 lat. Ma na swoim koncie takie przeboje, jak „Dmuchawce latawce wiatr”, „Na sen” czy „Dziś już wiem”. Sprawdźcie, jak wyglądała jej droga do sławy.

Urszula – artystka wykonująca muzykę pop, która jest na scenie od 35 lat. Ma na swoim koncie takie przeboje, jak „Dmuchawce latawce wiatr”, „Na sen” czy „Dziś już wiem”. Sprawdźcie, jak wyglądała jej droga do sławy.

W dzieciństwie młoda Ula uczyła się grać na pianinie oraz akordeonie. Mając 17 lat (w 1977 roku), amatorsko wzięła udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, tam zdobyła główną nagrodę tego wydarzenia – Złoty Samowar. Latem, 1980 roku wraz z Ryszardem Kniatem, nagrała 6 piosenek w stylu Country, a także towarzyszyła Majce Jeżowskiej w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

W 1981 roku Urszula spotkała się z Romualdem Lipko, kompozytorem związanym z Budką Suflera. Wynikiem tego spotkania były 3 pierwsze piosenki Urszuli i Budki Suflera „Fatamorgana '82”, „Bogowie i demony” i „Luz blues w niebie same dziury”. Od tamtego momentu na wokalistkę spadło mnóstwo sukcesów takich jak – wydanie debiutanckiej płyty „Urszula” czy zajęcie 2 miejsca na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karshlam.

W 1983 roku słynną piosenkę „Dmuchawce, latawce, wiatr” okrzyknięto przebojem tego lata i jednym z największych hitów roku.

Lata 1984-87 to ciągłe trasy koncertowe z Budką Suflera, w których wokalistka odwiedziła wiele krajów – Holandia, Szwecja, RFN, NRD, CSRS, ZSRR, Bułgarii i Węgrzech. Jej trasy koncertowe obejmowały większe miasta jak Drezno, Berlin, Norymbergę czy Rostock.

W zespole Budka Suflera poznała Staszka Zybowskiego, który stał się nie tylko jej mężem, ale także autorem wielu tekstów i gitarzystą.

Pod koniec lat 80 wspólnie wyjechali do Stanów, gdzie spędzili 4 lata, grając i śpiewając dla amerykańskiej publiczności. Tam, wydali album studyjny o nazwie „Urszula & Jumbo”.

Czy wiedzieliście, że Urszula Kasprzak wystąpiła wielu filmach? Najpopularniejsze z nich to „Och, Karol” i w nim rola Urszuli jako filmowa Jola, kolejne filmy to „Alabama”, „Na kłopoty, Bednarski…”, „Zaklęta”, „Głód Serca”.

Na początku 2010 roku Urszula ponownie zaskoczyła wszystkich swoich słuchaczy, wydającpłytę „Dziś już wiem” w stylu rockowym. Płyta powstała we współpracy z legendarnymi wokalistami – Łukaszem Pilchem (Budka Suflera), Mikisem Cupasem (Wilki), Sebastianem Piekarkiem (IRA, Bracia, Kasią Kowalską), Krzysztofem Jaryczewskim (Oddział Zamknięty) i Beatą Kozidrak.

Ostatnia płyta artystki „Cud nadziei” ukazała się w 2020 roku. Okolicznościowy, świąteczny album pełen autentyczności, pięknych pastorałek i klasycznych kolęd, powstał we współpracy z poznańskimi muzykami. Świąteczne wydawnictwo Urszuli to mieszanka folku i popu we współczesnym brzmieniu przenikającym się z polską tradycją.