Strona Główna > Jak oni zaczynali? Britney Spears

Jak oni zaczynali? Britney Spears

Britney Jean Spears przyszła na świat 2 grudnia 1981 roku w Artystka może pochwalić się najwyższym z możliwych głosów kobiecych, czyli sopranem. Piosenkarka uznawana jest za ikonę popkultury XX wieku, której nadano miano księżniczki popu. Sprawdźmy, jak wyglądała jej drogą do światowej kariery.

Britney Jean Spears przyszła na świat 2 grudnia 1981 roku w Artystka może pochwalić się najwyższym z możliwych głosów kobiecych, czyli sopranem. Piosenkarka uznawana jest za ikonę popkultury XX wieku, której nadano miano księżniczki popu. Sprawdźmy, jak wyglądała jej drogą do światowej kariery.

Britney Spears pierwsze kroki taneczne stawiała już jako 3-latka, od razu zostając wybrana na artystkę solową w głównym recitalu w 1984 roku. Będąc jeszcze dzieckiem, uczęszczała na lekcje gimnastyki artystycznej i śpiewu. Nagrody o szczeblu państwowym, za udział w zawodach tanecznych i pokazach talentów, zaczęła zbierać, kiedy była jeszcze małym kajtkiem. Jej pierwszy występ z piosenką „What Child Is This” odbył się na zakończenie przedszkola.

W wieku 8 lat wraz ze swoją mamą wybrała się na przesłuchanie do kultowego programu dla dzieci „Klub Przyjaciół Myszki Miki”. Jednak jej wiek okazał się niewystarczający i została skierowana do agentki młodych talentów Nancy Carson. Wkrótce potem rozpoczęła naukę w Profesjonalnej Szkole Sztuki Filmowej w Nowym Jorku. W późniejszych miesiącach wzięła udział w kilku reklamach oraz pierwszy raz dostała rolę dublerki w musicalu „Ruthless!” w teatrze Off-Brodway. Ostatecznie, gdy już trochę podrosła, trafiła do wspomnianego wcześniej „Klubu Przyjaciół Myszki Miki”, gdzie przez kolejne dwa sezony występowała u boku przyszłych gwiazd takich jak Christina Aguilera, czy Justin Timberlake.

W 1997 roku udała się na przesłuchanie do żeńskiej grupy muzycznej Innosense. Na potrzeby castingu, początkowo nagrała profesjonalne demo z coverem Toni Braxton, które zostało odrzucone. Jednak nie można było przejść obojętnie obok jej talentu, więc polecono nagrać drugie z utworem Whitney Houston „I Have Nothing”. Chwilę później podpisała kontrakt z wytwórnią i rozpoczęła prace nad swym debiutanckim albumem.

Pod koniec roku 1998 na świat przyszedł kawałek „Baby One More Time”, który wręcz wyłamał drzwi do jej globalnej sławy. Szybko piosenka stała się hitem, dzięki której płyta sprzedała się w 35 mln egzemplarzy. Krążek, który ukazała się w styczniu 1999 roku, pokrył się podwójną platyną zaledwie po miesiącu od premiery. Finalnie zyskał status diamentowej. Trzeba przyznać, że 17-letni dziewczyna z Missisipi, zawładnęła wtedy całym światem. Po tak mocnej premierze przyszedł czas na kolejną premierę. W kwietniu 1999 roku zabłysnęła na okładce magazynu „Rolling Stone”.

Britney wydała swój drugi album „Oops!… I Did It Again” 3 maja 2000 roku. Tak samo jak „Baby One More Time”, szybko trafił na pierwsze miejsca listy przebojów na całym świecie. Zapisał się również w Księdze Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się album nagrany przez nastoletniego artystę w historii. Sprzedał się w nakładzie 27 mln kopii. Krążek zdobył również dwie nagrody Billboard Music Awards. Idąc za ciosem, księżniczka popu swoją trzecią płytę pt. „Britney” wydała jesienią 2001 roku. Ona również trafiła na szczyt listy przebojów. Dzięki temu jako pierwsza artystka w historii osiągnęła sukces trzech albumów, które zadebiutowały na pierwszym miejscu listy Billboard.

Chcąc próbować swych sił w świecie kina, w 2002 roku wystąpiła w „Crossroads”, który okazał się dla wokalistki niezbyt łaskawy. Za rolę w nim otrzymała Złotą Malinę.

Podczas gali MTV Video Music Awards w 2003 roku, doszło do spektakularnego wystąpienia Britney wraz z Christiną Aguilerą i Madonną, które zaprezentowały utwór „Like a Virgin”. Podczas ich koncertu dziewczyny się pocałowały co wywołało niemałe poruszenie i zostało zaliczone do najważniejszych momentów w historii VMA. 18 listopada 2003 roku ukazał się kolejny kompakt piosenkarki „In The Zone”. Jednym z singli promujących był utwór „Toxic”, który okazał się światowym sukcesem Spears, zapewniając jej nagrodę Grammy. Wrześniem 2004 roku ukazała się pierwsza składanka z jej największymi przebojami pt. „Greatest Hits: My Preogative”.

Gdy w 2005 roku Britney rozpoczęła pracę nad swym kolejnym studyjnym dziełem „Original Doll”, nie można było przewidzieć, że do jego realizacji nie dojdzie. Artystka zawiesiła wówczas swoją karierę na rzecz macierzyństwa.

30 sierpnia 2007 roku ukazał się singiel „Gimme More”, który zwiastował nadejście piątej płyty pt. „Blackout”. Początek 2008 roku nie był obiecujący dla piosenkarki. Trafiła do oddziału psychiatrycznego, z którego została wypuszczona po niespełna czterech tygodniach. Może to właśnie chwila przymusowego zatrzymania się tak młodej supergwiazdy, sprawiła, że singiel „Womanizer” wydany 15 października 2008 roku – zapowiadający nowy album „Cricus”, na nowo obudził w niej iskrę, jaką emanowała od początku działalności scenicznej. Podczas trwania trasy koncertowej do poprzedniego krążka, wokalistka już pracowała nad materiałem na kolejną płytę. „Famma Fatale” miało swoją premierę 29 marca 2011 roku.

14 maja 2012 roku ukazało się oficjalne ogłoszenie stwierdzające, że obok Demi Lovato, Britney zostanie nowym jurorem drugiej edycji programu „X Factor”. Zimą 2012 roku rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, który przybrał imię „Britney Jean” i ukazał się 3 grudnia 2013 roku. W tym samym roku, z myślą o swoich synach, nagrała utwór „Ooh La La”, który trafił do ścieżki dźwiękowej filmu „Smerfy 2″. Od grudnia 2013 roku została rezydentką Planeta Hollywood w Las Vegas, która obejmowała 100 koncertów Britney w ciągu dwóch lat.

W 2014 roku wystartowała ze swoim debiutanckim pomysłem linii odzieżowej, gdzie główną kolekcją była bielizna nocna oraz piżamy.

23 maja 2016 roku otwierała galę Billboard Music Awards, na której otrzymała honorową statuetkę Millennium Award za swój wkład w przemysł muzyczny. Singiel „Make Me” promował jej kolejny, a zarazem ostatni jak do tej pory kompakt „Glory” wydany latem 2016 roku.

Będąc również filantropką, 4 listopada 2017 roku wzięła udział w otwarciu Nevada Childhood Cancer Foundation Britney Spears Campus w Las Vegas. W 2018 roku już jako buissneswoman wydała swoją markę perfum.

23 czerwca 2021 rokugwiazda wniosła o zniesienie kurateli, którą sprawował nad nią jej ojciec, James Spears od 13 lat. Oznacza to, że od ponad dekady Britney pozostawałapod kontrolą swojego ojca, który decydował o jej życiu prywatnym i zawodowym. Miał on pełną władzę nad finansami gwiazdy. Po stronie piosenkarki stanęli liczni artyści m.in. Christina Aguilera, Iggy Azaela, Miley Cyrus i Doda.

29 września 2021 roku odbyło się kolejne przesłuchanie artystki w tej sprawie.Tym razem to ojciec piosenkarki złożył wniosek do sądu o zakończenie kurateli.

12 listopada 2021 rokusędzia Brenda Penny zwolniła Britney Spears z kurateli ojca.

Jeśli chodzi o przyszłe plany artystki, nikt nie może mieć pewności. Ale na pewno możemy stwierdzić, że Britney stała się inspiracją dla wielu kobiet z branży muzycznej jak Lady Gaga, Miley Cyrus czy Seleny Gomez.