Jak oni zaczynali? Madonna » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Jak oni zaczynali? Madonna

Jak oni zaczynali? Madonna

Madonna, a właściwie Madonna Louise Ciccone, urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City. Ikona popkultury, która zapoczątkowała drogę do przełamywania barier wizerunkowych i muzycznych. Zapisała się na kratach Księgi Rekordów Guinnessa z liczbą ponad 335 mln wyprzedanych płyt, co czyni z niej kobietę z największą ilością sprzedanych albumów w historii.

Madonna, a właściwie Madonna Louise Ciccone, urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City. Ikona popkultury, która zapoczątkowała drogę do przełamywania barier wizerunkowych i muzycznych. Zapisała się na kratach Księgi Rekordów Guinnessa z liczbą ponad 335 mln wyprzedanych płyt, co czyni z niej kobietę z największą ilością sprzedanych albumów w historii.

Królowa Popu jest mieszanką włoskiego i francuskiego temperamentu. Już w wieku nastoletnim, mimo surowych zasad w domu, lubiła prowokować stylem i zachowaniem. Pierwszy swój show dała, mając 14 lat na pokazie talentów w szkole, gdzie pokryta odblaskową zieloną i różową farbą, wiła się na scenie. W latach szkolnych była również cheerleaderką, a po ukończeniu liceum, wybrała kierunek taniec na Uniwersytecie Michigan.

Podczas studiów uczęszczała też na zajęcia baletu u Christophera Flynna, który wprowadził młodziutką jeszcze Madonnę w nocny świat Detroit, hulając głównie po klubach gejowskich. Był on jej pierwszym mentorem i w 1978 roku namówił artystkę do rzucenia studiów i zamieszkania w Nowym Jorku. Na początku starała się rozwijać karierę taneczną, jednocześnie zarabiając na życie jako szatniarka czy kelnerka w Burger Kingu.

W 1979 roku stawiała swe pierwsze kroki na castingach do musicali i filmów, czego owocem był angaż jako tancerka podczas paryskiej rewii francuskiego gwiazdora disco – Patricka Hernandeza. Mimo luksusów, po niecałych 4 miesiącach, porzuciła wizję paryskich producentów o byciu nową Édith Piaf i wróciła do USA. W tym samym roku zagrała jeszcze w niskobudżetowym thrillerze erotycznym, który miał swoją premierę dopiero sześć lat później, gdy miała już swoją rzeszę fanów. Pod koniec 1979 roku, wraz z ówczesnym partnerem, założyła swój pierwszy zespół muzyczny Breakfast Club, w którym na początku grała na perkusji. Zaczęła wtedy też pisać swoje pierwsze piosenki.

W 1980 roku odeszła z formacji, by ponownie z nową już sympatią założyć grupę Emmy. Pierwszy kontrakt menedżerski podpisała w 1981 roku. Jednak trwał on zaledwie 12 miesięcy. W tym czasie nagrywała swoje pierwsze solowe demo, by w 1982 roku przedstawić je Markowi Kaminsowi. Dzięki nowojorskiemu DJ’owi i jego kontaktom z Seymourem Steinem, w październiku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy z Warner Bros. Records.

Owocem współpracy był początkowo singiel „Everbody”, w całości napisany przez Madonnę. W marcu 1983 roku wydano drugi utwór, który już ewoluował bardziej w kierunku popu o nazwie „Burning Up”, a w lipcu ukazał się debiutancki krążek pt. „Madonna”. Już we wrześniu, dzięki piosenkom „Holiday”, „Lucky Star”, kompakt trafił na listę najlepiej sprzedających się w Stanach Zjednoczonych.

Jej promocja sceniczna w latach 1982-1984, gdzie głównymi atrybutami były kabaretki, biżuteria z krzyżem i farbowane blond włosy, okazały się wielkim trendem wśród nastolatek.

W 1984 roku po raz pierwszy dostała nominację w kategorii najlepszy artysta podczas pierwszej gali MTV Video Music Awards. W trakcie plebiscytu, w pamiętnej kreacji sukni ślubnej, zadebiutowała z piosenką „Like a Virgin”. Była to zapowiedź jej drugiej płyty o tym samym tytule. Szał na punkcie tego wydania był porównywalny do tego z lat 60. zespołu The Beatles.

W 1985 roku spełniała się również jako aktorka w produkcji „Zwariowałem dla Ciebie” i „Rozpaczliwie poszukując Susan”.

Swoja pierwszą trasę koncertową rozpoczęła w kwietniu 1985 roku, którą odbyła po USA i Kanadzie. Wzięła również udział w charytatywnym wydarzeniu Live Aid.

W roku 1986 po raz trzeci Madonna wydała na świat zbiór studyjnych kawałków pt. „True Blue”. Dzięki swym innowacyjnym, jak na ówczesne czasy, klipom, otrzymała honorową statuetkę Video Vanguard Award, podczas gali MTV Video Music Awards.

Po gigantycznym sukcesie muzycznym w 1986 roku nastąpiła klapa aktorska z filmem „Niespodzianka z Sznaghaju”, za którą otrzymała Złotą Malinę. Również debiut na scenie teatralnej w broadwayowskiej sztuce „Goose and Tom-Tom”, był niewypałem.

Jednak, jeśli chodzi o jej instynkt twórczy w melodii, to odniosła sukces ze ścieżką dźwiękową do filmu „Who’s That Gril”, na której zadebiutowały jej cztery nowe single.

Druga trasa koncertowa miała miejsce od czerwca do września w 1987 roku i obejmowała nie tylko Amerykę Północną, ale Japonię i pięć państw Europy.

W 1989 roku ukazał się kolejny ważny album artystki „Like a Prayer”, w którym poza już klasycznym brzmieniem pop, dodała elementy gospelu i rocka. Sama tematyka tekstów stała się dojrzalsza, gdzie nawiązuje do wiary w Boga, czy wspomina zmarłą matkę.

W 1990 roku na nowo weszła w rolę aktorki w filmie „Dick Tracy”, do której też napisała ścieżkę dźwiękową, będącą promocją jej piątej płyty „I’m Breathless”. Jej kolejne trasy koncertowewyniosły poziom prezencji i innowacyjności wizerunku na nowy, spektakularny poziom. Najwięcej kontrowersji wzbudziły jej pokazy podczas utworu „Like a Virgin”, podczas których imitowała masturbację. Bojkotowały jej występy organizacje religijne (w tym Watykan), zaś policja z Toronto groziła jej aresztowaniem, jeśli nie powstrzyma się od takiego zachowania. Pod koniec 1990 roku wydała swoją pierwszą kompilację największych przebojów „The Immaculate Collection”, która sprzedała się w 30 milionach egzemplarzy i tym samym stała się najchętniej kupowaną składanką wszechczasów.

Swoją pierwszą nagrodę Grammy otrzymała w grudniu 1990 roku za laserdisck z „Blond Ambition World Tour Live”.

W 1991 roku wystąpiła z utworem „Sooner or Later” na 63. ceremonii wręczenia Oscarów, zaś w maju na Festiwalu Filmowym w Cannes, ukazał się dokument „W łóżku z Madonną” okazujący się być najbardziej dochodowym filmem tego gatunku w historii.

W 1992 roku ponownie realizowała się jako aktorka między innymi w filmie „Cienie we mgle” Woody’ego Allena. W tym samym czasie miały miejsce też dwie premiery jej twórczości jako fotoalbum „Sex”, który dość szybko został wycofany ze sprzedaży. Drugim zaś debiutem była płyta „Erotica”, gdzie możemy zauważyć już wpływy housowe.

Madonna, po coraz liczniejszych oskarżeniach bycia buntowniczką do potęgi n-tej, postanowiła w 1994 roku nico zejść z tonu, nagrywając „Bed time stories”, który łączy w sobie elementy R&B i hip-hopu.

Najlepszym jej wystąpieniem aktorskim, był biograficzny film pt. „Evita” z 1996 roku, za którego otrzymała Złoty Glob.

Podczas gali MTV w 1998 roku otrzymała aż sześć nagród. Zaś już w następnym 1999 roku otrzymała drugą statuetkę Grammy za najlepszy popowy album. W tym samym roku nagrała również utwór „Beautiful Stranger” do filmu „Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy”, za który również przyznano jej Grammy.

W 2002 roku wzięła udział kultowej serii filmów o Jamesie Bondzie i nagrała piosenkę wejściową „Die another day” do produkcji o tym samym tytule.

Od 2004 do 2009 roku wydała serie książek dla dzieci pod nazwą „Angielskie różyczki”.

UK Music Hall of Fame, w pierwszym roku swej działalność, czyli w 2004 roku, wprowadził do swojego kręgu wykonawców – Madonnę.

Najlepszym albumem dekady 2000-2009 okazał się 10 już z kolei „Confession on a Dancefloor” z utworem „Hung Up”, który królował w wielu klubach nocnych na całym świecie.

Swój dubbingowy debiut miała w 2006 roku dla animacji „Artur i Minimki”.

Madonna jest również filantropką i po raz pierwszy zaangażowała się w akcję na rzecz planety w 2007 roku, której nazwa brzmiała Live Earth. Na jej potrzeby napisała utwór „Hey You”.

Po raz pierwszy już nie jako aktorka a reżyserka, producentka i scenarzystka, wydała na świat dwa filmy w 2008 roku. Jednym z nich był „Jestem, bo jesteśmy”, zaś drugi nosi tytuł „Mądrość i seks”.

Ostatni krążek, jaki wydała z wytwórnią Warner Bros. Records, miał premierę w kwietniu 2008 roku pod nazwą „Hard Candy”.

15 sierpnia 2009 roku, podczas trasy promującej jej jedenasty album po raz pierwszy wystąpiła w Polsce na Warszawskim lotnisku Bemowo. Oczywiście nie obyło się bez protestów ze stron organizacji katolickiej i politycznej w związku z wyborem daty.

Z nową wytwórnią muzyczną, Interscope Records, w 2011 roku podpisała kontrakt na kolejne trzy płyty.

W 2016 roku dała dwa kameralne występy na żywo, łącząc głównie swoje wielkie przeboje z nowymi brzmieniami i elementami stand-upu. W tym samym roku zaśpiewała wraz ze Stevie Wonderem w hołdzie dla Prince’a.

Latem 2019 roku ukazał się jej ostatni jak do tej pory krążek „Madame X”.

Obecnie na jej Instagramie może obserwować pracę nad nowym projektem z młodymi artystami.

Wszyscy wiemy, że potrafi porwać tłumy swą muzyką, zaś z filmami bywało różnie. Niech już Królowa Pop pozostanie przy samych dobrych dźwiękach.