"Without You": cover czy oryginał - co brzmi lepiej? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „Without You”: cover czy oryginał – co brzmi lepiej?

„Without You”: cover czy oryginał – co brzmi lepiej?

Pomóżcie nam wybrać najlepsze wykonanie utworu „Without You”. Czy będzie to oryginał zespołu Badfinger, czy cover Harry’ego Nilssona? A może wolicie wykonanie Mariah Carey?

Pomóżcie nam wybrać najlepsze wykonanie utworu „Without You”. Czy będzie to oryginał zespołu Badfinger, czy cover Harry’ego Nilssona? A może wolicie wykonanie Mariah Carey?

Autorami utworu „Without You”Pete Ham oraz Tom Evans z brytyjskiego zespołu rockowego Badfinger. Piosenka pochodzi z albumu „No Dice” wydanego w 1970 roku. Muzycy otrzymali za nią nagrodę Brytyjskiej Akademii Ivors dla kompozytorów i autorów tekstów. Utwór ten był wykonywany przez wielu artystów. Największym powodzeniem cieszyły się wersje Harry’ego Nilssona, T. G. Shepparda oraz Mariah Carey.

Zespół Badfinger został założony w 1961 roku. Nosił wówczas nazwę The Iveys, która została zmieniona w 1969 roku. W najlepszych czasach swojej działalności składał się z Pete’a Hama, Mike’a Gibbinsa,Toma Evansa oraz Joey’ego Mollanda. Do największych hitów grupy należą utwory: „Come and Get It” z 1970 roku, który został napisany i wyprodukowany przez Paula McCartneya, „No Matter What” (1970), „Day After Day” (1971) „Baby Blue” (1972) oraz „Without You” (1970). W 1973 wytwórnia Apple Records, z którą Badfinger podpisali umowę, zawiesiła działalność, a zespół zaczął się zmagać z licznymi problemami finansowymi i prawnymi.

W 1971 roku Harry Nilsson, amerykański wokalista i autor tekstów, nagrał swoją wersję „Without You”, która została wydana na płycie „Nilsson Schmilsson„. Nilsson otrzymał za nią drugą w swojej karierze nagrodę Grammy. Jego cover zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w USA i Wielkiej Brytanii.

Wersja amerykańskiej wokalistki Mariah Carey bazuje raczej na coverze Harry’ego Nilssona niż na oryginale zespołu Badfinger. Utwór pochodzi z trzeciego albumu piosenkarki, zatytułowanego „Music Box” (1993). Mariah wspomina, że gdy usłyszała w radiu Nilssona śpiewającego „Without You” od razu wiedziała, że będzie to wielki przebój. Zadecydowała wtedy, że musi nagrać swoją wersję piosenki.

Zapraszamy do głosowania na Wasze ulubione wykonanie!