Strona Główna > Kiedyś i dziś: artyści lat 90. Spice Girls

Kiedyś i dziś: artyści lat 90. Spice Girls

W serii „Kiedyś i dziś: artyści lat 90.” przyjrzymy się, jak najwięksi muzycy lat 90. radzą sobie 30 lat później. Dzisiejszy zespół to Spice Girls!

W serii „Kiedyś i dziś: artyści lat 90.” przyjrzymy się, jak najwięksi muzycy lat 90. radzą sobie 30 lat później. Dzisiejszy zespół to Spice Girls!

Brytyjska grupaSpice Girlszostała założona w 1994 roku. Do 1995 roku występowała pod nazwą Touch. Zespół powstał z inicjatywy dwóch menadżerów,Boba i Chrisa Herbertów, którzy wpadli na pomysł założenia girlsbandu, który konkurowałby z bardzo popularnymi w tamtym okresie boysbandami.Podczas wstępnego przesłuchania, przyszłe Spice Girls zaśpiewały następujące utwory: Melanie Chisholm – „I’m So Excited” Pointer Sisters, Melanie Brown – „The Greatest Love of All” Whitney Houston, Victoria Adams – „Mein Herr” Cabaret, a Michelle Stephenson wybrała „Don’t Be a Stranger” Diany Carroll. Emma Bunton i Geri Halliwell dołączyły do grupy nieco później.

Debiutancki albumSpice Girls, „Wannabe”,wydany w 1996 roku, sprzedał się w ponad 31 mln kopii na całym świecie. Stał się zarazemnajchętniej kupowaną płytą nagraną przez żeński zespół w historii. Mel B wspominała, że największy przebój pochodzący z tego krążka – „Wannabe”, został zrealizowany w bardzokrótkim czasie.

Druga płyta zatytułowana„Spiceworld„z 1997 roku również okazała się dużym sukcesem. Oba albumy charakteryzuje energiczny, dance-popowy styloraz temat kobiecej siły i niezależności, który pojawia się w tekstach wielu piosenek. Dzięki temu Spice Girls stały się ikoną popkultury lat 90.

W 1998 roku z zespołu odeszłaGeri Halliwell, a dwa lata później Spice Girls wydały swój ostatni album studyjny„Forever”. W latach 2007-2008 grupa powróciła z trasą koncertową„The Return of the Spice Girls”.

Następnym wspólnym przedsięwzięciem była praca nad musicalem Viva Forever!”, który, podobnie jak „Mamma Mia!” z utworami Abby, wykorzystał piosenki Spice Girls jako tło muzyczne dla oryginalnej historii. Premiera musicalu odbyła się w 2012 roku na West Endzie.

W 2019 roku Brown, Bunton, Chisholm i Halliwell udały się w trasę koncertową The Spice World”. Victoria Beckham nie wzięła w niej udziału z powodu zobowiązań związanych z jej karierą projektantki mody.

W 2021 roku świętując 25. rocznicę albumu „Spice”, zespół zapowiedział nowe wydanie płyty, która ukaże się 29 październikabieżącego roku pod tytułem „Spice25”.