Hymn Ukrainy w wykonaniu śpiewaków operowych wybrzmiał na ulicach Lwowa » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Hymn Ukrainy w wykonaniu śpiewaków operowych wybrzmiał na ulicach Lwowa

Hymn Ukrainy w wykonaniu śpiewaków operowych wybrzmiał na ulicach Lwowa

Kilka godzin po uderzeniu pocisków w szkoleniową bazę wojskową, śpiewacy operowi wyszli na ulicę we Lwowie po to, by zaśpiewać hymn Ukrainy. Nagranie jest dostępne w sieci.

Kilka godzin po uderzeniu pocisków w szkoleniową bazę wojskową, śpiewacy operowi wyszli na ulicę we Lwowie po to, by zaśpiewać hymn Ukrainy. Nagranie jest dostępne w sieci.

Na Facebooku opublikowano nagranie, na którym grupa śpiewaków operowych wykonuje hymn Ukrainy. Artyści zebrali się na jednej z ulic Lwowa niedługo po tym, jak rosyjskie siły zrzuciły swoje pociski na wojskową bazę. Prawdopodobnie chcieli w ten sposób oddać hołd ofiarom. W wyniku ostrzału zginęło 35 osób. Na filmiku widać, że śpiewacy mają na sobie duże ukraińskie flagi i trzymają lewą dłoń na sercu. Na ich twarzach widać smutek, jeden z nich spogląda w niebo. Po chwili widzimy, że do śpiewania włączają się przechodnie. Nagranie zostało opublikowane przez CBS NEWS.

Hymn Ukrainy ''Nie umarła jeszcze Ukraina'' powstał w 1863 roku. Słowa napisał Pawło Czubynski – poeta i etnograf. Muzyka została skomponowana przez księdza Mychajła Werbyckiego. Pieśń uznano za hymn w 1917 roku, podczas tworzenia ukraińskiego państwa. W 1992 roku zaakceptowano jedynie melodię hymnu, a słowa miały być zmienione. Kontrowersje dotyczyły podobieństwa do słów rozpoczynających hymn Polski, natomiast zmiany pierwszej zwrotki polegały na złagodzeniu pierwotnej, pesymistycznej treści poszczególnych wersów. Ostateczną wersję hymnu przyjęto w 2003 roku. Oficjalnie śpiewana jest jedynie poprawiona pierwsza zwrotka.

Wojna to olbrzymi strach, niepewność i niezmierzone cierpienie. Radio Złote Przeboje i Polska Akcja Humanitarna połączyły siły, aby wesprzeć Ukrainę w tym trudnym dla nich czasie.

Wszystkich ludzi o wielkich sercach zachęcamy do udziału w zbiórce Polskiej Akcji Humanitarnej. Potrzebującym, którzy muszą uciekać ze swoich domów, zostanie zapewniona pomoc bezpośrednia (żywność i inne formy wsparcia). Wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski.