– podkreśla nauczyciel i egzaminator, ekspert Fundacji Szkoła z Klasą, doktor nauk humanistycznych Kamil Paździor. Całej rozmowy o tym, jak dobrze przygotować się do matury, posłuchacie tutaj:
Maturzyści w tym czasie powinni skupić się tylko na nauce, rezygnując z rozrywki, spędzania czasu przed ekranami i spotkań ze znajomymi. Będzie na to mnóstwo czasu, ale po maturze. Teraz całą energię warto wykorzystać na naukę, od rana, w uporządkowanym pokoju i przy uporządkowanym biurku; wysypiając się, dotleniając i zdrowo odżywiając.
Jak wygląda tegoroczny kalendarz maturalny? Egzaminy w głównym terminie startują 4 maja, na początek język polski, kolejnego dnia matematyka, trzeciego język obcy. Egzaminy obowiązkowe są na poziomie podstawowym. Do tego, każdy maturzysta musi wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy. Do wyboru jest biologia, chemia, fizyka, informatyka, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna oraz WOS – na poziomie rozszerzonym. Jako dodatkowy przedmiot, można też wybrać rozszerzony poziom egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
– przyznaje dr Kamil Paździor. Ale dodaje, że warto jeszcze sprawdzić, z czym jest największy problem i nadrobić zaległości. Najlepiej wszystko przekartkować, co dużo daje zwłaszcza wzrokowcom. Pomocne będzie też zanotowanie wzorów, dat, najważniejszych definicji na kartkach, które można rozwiesić w pokoju, nad biurkiem. Przekartkowując zeszyty, notatki, podręczniki warto robić to zgodnie z chronologią, z jaką się uczyliśmy. Ale przy powtarzaniu nie można zapomnieć o – jak mówi Kamil Paździor – złotych przebojach, które ma każdy przedmiot, jak „Pan Tadeusz” i „Wesele” z języka polskiego; te mocne, słynne i najważniejsze zagadnienia mogą się na maturze pojawić. Przygotowując się do matury, koniecznie trzeba też przejrzeć zestawy egzaminacyjne, dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które przypominają, jak matura wygląda i czego można się spodziewać.
Co robić na dzień przed maturą? Nie jest to już moment na intensywną naukę, warto tego dnia odrobinę i z rozsądkiem odpocząć. Ważniejsze jest jednak to, czego nie robić w dniu przed egzaminem i rano w dniu matury: nie eksperymentować z jedzeniem, piciem kawy lub niepiciem niczego o poranku, z żadnymi tabletkami ani innymi sposobami, które ktoś polecił. Rano w dniu egzaminu – zachować zimną krew i zdrowy rozsadek: zjeść nawet lekkie śniadanie, zabrać wszystkie przybory, wodę, chusteczki, dowód osobisty, ubrać się stosownie do pogody oraz wygodnie.