Załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

Załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

Bez wychodzenia z domu możemy załatwić coraz więcej spraw. Wiele ważnych dokumentów możemy okazać przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym. Żeby móc to zrobić, musimy założyć profil zaufany.

Bez wychodzenia z domu możemy załatwić coraz więcej spraw. Wiele ważnych dokumentów możemy okazać przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym. Żeby móc to zrobić, musimy założyć profil zaufany.

Profil zaufany, to narzędzie potwierdzające naszą tożsamość. Dzięki niemu możemy rozliczyć się z podatku, załatwić sprawy związane z narodzinami dziecka, złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka, a także sprawdzić, czy nasz nowy dokument – dowód osobisty lub paszport – jest już do odebrania.

Profil zaufany jest też kluczem do korzystania z innych, dostępnych na rządowych stronach, platform oraz aplikacji. Mając profil zaufany, można zalogować się do platformy ePUAP, która umożliwia komunikację z urzędami, składanie i wysyłanie wniosków, skorzystanie z bonu turystycznego; przez nią można też np. uzyskać odpis aktu urodzenia, zgonu i małżeństwa, a także zaświadczenie o niekaralności.

Profil zaufany będzie też najprostszą drogą do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta. Tu znajdziemy – poza popularnym w czasie pandemii zaświadczeniem o szczepieniu przeciw covid 19 – również historię wizyt i leczenia z ostatnich lat, zwolnienia lekarskie, recepty, także te papierowe oraz oczywiście e-recepty. Oprócz recept – dawkowanie leku i jego ulotkę. Osoby przewlekle chore przez Internetowe Konto Pacjenta mogą poprosić o kolejną receptę na lek, bez wizyty w przychodni. I – co ważne przed wakacjami – za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – można złożyć wniosek o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Pacjenta, którą warto mieć ze sobą podczas wyjazdów za granicę.

Skróconą wersją Internetowego Konta Pacjenta jest aplikacja mojeIKP. By ściągnąć ją na telefon komórkowy, trzeba mieć profil zaufany, potrzebny do pierwszego logowania oraz być już wcześniej zarejestrowanym w Internetowym Koncie Pacjenta. Z aplikacją można wykupić lek na e-receptę oraz okazać dowód szczepienia.

Profil zaufany jest też konieczny przy aplikacji mObywatel. Jeśli ściągniemy ją na telefon komórkowy, to będziemy w niej mieli rodzaj portfela z ważnymi dokumentami, których nie trzeba nosić przy sobie. Przede wszystkim, aplikacja daje mTożsamość, dzięki której możemy potwierdzić, że my, to my – w kontakcie z urzędnikami; podczas odbierania awiza na poczcie albo w pociągu, gdy konduktor prosi o dokument. W aplikacji mObywatel znajdziemy też prawo jazdy, punkty karne – jeśli takie mamy oraz certyfikat covidowy, przydatny podczas zagranicznych podróży.

Obie aplikacje pobieramy ze sklepu w telefonach komórkowych. By zalogować się do IKP oraz ePUAP-u najprościej skorzystać z profilu zaufanego. Można też złożyć wniosek online o profil zaufany, ale odebrać trzeba go już osobiście, w wybranym punkcie, np. w urzędzie gminy. Jak założyć profil zaufany? Wystarczy wejść na www.pz.gov.pl – zakładka na rządowej stronie poprowadzi nas, jak po sznurku, do założenia profilu. Równie łatwe i czytelne, krok po kroku, będzie zalogowanie się do platform, dostępnych na rządowych witrynach, przez stronę banku lub – w przypadku IKP – przez e-dowód.